Dobry den , pisu ohledne ATB . Pročital jsem webove stranky v jinych zemich a všude jsem se docetl , ze ATB nemaji na tvorbu protilatek a ovlivneni testu. Dale v USA berou vysledek Po 8 tydnech jako spolehlivy. Docetl jsem se,ze nektera ATB mohou posunout tvorbu protilatek ,ale to neplati snad u vsech . Maji penicillinova ATB vliv na to ? .. je evidovan pripad kdy by skutecne penicillinova ATB mely vliv na test? ..
Hledal jsem dale ma webu na cizich strankach ,Jak berou vysledek Po 11 tydnech. Ja jsem byl na testech prave 77 dni od rizika posledniho. V krku uz me ale bolelo spolecne se zvetsenymi uzlinami cca 5-6 dni Po styku predchozim. Takze ja uz Mel ,,problemy,, pred poslednim stykem.. Takze jsem byl 77 dni od posledniho styku a 84 dni od toho styku Po kterem jsem uz Mel urcite problemy. Na strankach jsem cetl ze neni evidovan pripad kdy by test z 11 tydnu se zmenil Po 12tydnech .
Jak je to tedy s temi ATB ? ... Jak caste je ovlivneni a jaka ATB mohou udelat pozdni reakci imunitniho systemu?
A dale proc berou vsude test Po 8 tydnech jako spolehlivy? ..
Dekuji .
Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 18. 2. 2015
Penicilinová antibiotika opravdu tvorbu protilátek neovlivní. Když nám klient, který přijde na test po dvou měsících od rizika uvede, že bral antibiotika a ví, že šlo o penicilín, tak provedení testu akceptujeme. Výjimkou je samozřejmě léčba syfilidy penicilinem, protože toto onemocnění také může protilátkovou reakci ovlivnit. Naše zkušenost je taková, že 70-80% klientů neví, jaká antibiotika brali.
Vlastní výsledek testu antibiotika užívaná v den odběru už neovlivňují, nicméně zánět kvůli kterému byla nasazena, by mohl vést k falešně reaktivnímu screeningovému tesu a potřebě konfirmace. Pokud klient dodrží tříměsíční interval, tak už je otázka na antibiotika samozřejmě bezpředmetná.
Světová zdravotnická organizace, ale i americká CDC (tedy dvě nejvyšší autority) doporučují jako spolehlivý negativní výsledek testu po třech měsících. Takže určitě neplatí, že všude berou test po dvou měsících od rizika jako spolehlivý. Odhaduje se, že rozdíl ve spolehlivosti testu po 60 a 90 dnech je kolem jednoho procenta. A většinou je zpoždění ve tvorbě protilátek způsobeno známými faktory (některá antibiotika, kortikoidy, onkologické léky, anabolika, HCV infekce, syfilida). Ty minimálně tři měsíce od posledního rizika poskytnou dostatečně spolehlivý výsledek testu vždy.
Francouzské zdravotnické autority považují za spolehlivý test již po šesti týdnech od rizika, ale Francouzi jsou národem s nejvyšší ptotestovaností na HIV (tedy i kdyby náhodou nebyla nákaza zachycena, tak je pravděpodobné, že ji odhalí další test dříve, než dojde k pokročilé poruše imunity).