Dobrý den,
jsem HIV od roku 1989, navíc už ve věku 45 let. Kromě klasických krevních obrazů pro HIV mi NIKDY nedoporučili nějaké vyšetření budˇ spojené s dlouhodobým HIV nebo prostě určené celé populaci. Také NIKDY nevyžadovali sdělit, jak snáším terapie a s jakými vedlejšími účinky se potýkám. Prosím o sdělení, o jaké komplexnější preventivní vyšetření bych měl žádat. Bojím se osteoporozy (křupou mi kosti, klouby, páteř), střevních potíží (samozřejmě trvalý průjem a značné větry, ale i dvakrát neobjasněná zácpa, stále jsem nafouklý tak, že mi to znemožňuje normálně fungovat, dříve kondylomata odstraněná chirurgicky- mohou se rozšířit i dále do střev?) a také neuropatie (prý s koncem terapií pominou, proto nechápu, že mi znovu dali Truvadu, když už byla překonána novými léky s minimálními vedlejšími účinky, prý i Selzentry není nejnovější s nízkými vedlejšími účinky, nebo jde již o trvalý stav, kdy mám škuby po těle, neudržím pozornost, a to jsem vystudoval VŠ v zahrańičí..., atd.)´Mám pocit, že nás dlouhodobé tak trochu hodili přes palubu, zvlášť po různých reakcích ve smyslu , jací musíme být apriori nedisciplinovaní pacienti, a nesympatičtí a nepokorní, a to je personál instruován, pokud jde o psychicko-nervovou stránku onemocnění....! Děkuji za podrobnou odpověd, dotaz jsem zvažoval položit velmi dlouho, a nyní se odhodlal, vzhledem k přetrvávajících obtížím.
Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 16. 6. 2015
Určitě by měla u Vás probíhat i další vyšetření. Jejich rozsah závisí do značné míry na druhu užívaných léků. Například u Truvady je třeba hlídat zejména ledvinné funkce a jak sám správně píšete, i kostní denzitu. Naopak neuropatii by Truvada negativně spíše ovlivňovat neměla. Každý lék může mít vedlejší účinky, ale Truvada je relativně dobře snášená a patří mezi nejčastěji užívané léky proti HIV. Máte pravdu v tom, že jedním z prioritních kritérií při zavádění nových léků je menší četnost vedlejších účinků. Při volbě kombinace se musí respektovat různé skupiny léků. Jinými slovy, ne každý lék se dá kombinovat s každým.
Mělo by se určitě myslet i na rizika jiných sexuálně přenosných nemocí (HIV pozitivní jsou k nim vnímavější). Kondylomata by se až do střev šířit neměla, ale pokud jste je prodělal, tak by se mělo určitě občas kontrolovat, zda nedošlo k recidivě. Určitě by se měl občas kontrolovat i syfilis.
Každý (tedy i HIV negativní) člověk by měl jednou za dva roky absolovovat preventivní prohlídku. Její rozsah závisí na genetické zátěži, prodělaných chorobách, užívaných lécích a věku. Pokud svého praktického lékaře nemáte, tak byste mohl o její provedení požádat v HIV centru. Nicméně vzhledem k současné zátěži center lékaři pacientům doporučují, aby si našli i svého praktického lékaře.
Jinak myslím, že většina HIV pozitivních pacientů je spíše extrémně disciplinovaných. Dodržovat náročný režim užívání léků není jednoduché, zejména když se občas mohou objevit i vedlejší účinky. Přesto přes 80% pacientů má dobrou supresi (potlačení) virové nálože.