Doporučená léčba

Rozhodující slovo ve výběru léčby bude mít Váš HIV specialista, který zná podrobně Vaši zdravotní historii, laboratorní výsledky i tělesné vyšetření. Léčba je plně hrazená ze zdravotního pojištění a jen některé chudší země mají schváleno užívání generik (z Evropy například Albánie). Cena léků není pro běžného občana uhraditelná z vlastní kapsy. Pokud jste český občan nebo legálně zaměstnaný cizinec, tak zdravotní pojištění máte. Pokud jste osobou bez zdravotního pojištění, můžeme Vám poradit, jak ho získat.
K výběru léčby i k době jejího nasazení samozřejmě budete mít, co říci i Vy. Důležité budou Vaše zvyky, Váš denní režim, soulad užívání léků se zaměstnáním, případně zkušenosti s dodržováním léčebného režimu. Například, jestli ráno nesnídáte, tak by bylo hloupé Vám dát po ránu léky, které se mají užívat s jídlem. Většina léčebných režimů se užívá dvakrát denně, ale jsou i takové, kde se bere jedna tableta.
Kombinace Truvada+Tivicay i Stribild patří mezi moderní a v poslední době poměrně často předepisované režimy. Tivicay má velmi malá rizika nežádoucích účinků. Kivexa se často objevuje i v kombinaci s Truvadou. TAF zatím není v běžné praxi, ten by přicházel v úvahu zřejmě jedině, kdybyste mohl být zapojen do výzkumné studie. Dle našich zákonů není možné, aby si pacient zvolil raději jiný lék či metodu, dražší, ale také hrazené pojišťovnou, s tím, že si připlatí.
Ten ekonomický tlak při předpisu léků (platí obecně, nejen u HIV) existuje, ale je to tlak na lékaře, ne na pacienta. Většina lékařů těmto tlakům nepodléhá a snaží se pro své pacienty především získat tu nejvhodnější léčbu. Pokud je ekonomicky méně nákladná, tak je to bonus, ale nemělo by to být první kritérium při výběru.
Závěrem bych chtěl ocenit Váš aktivní přístup k léčbě a zájem. Možná Vaše diskuse s lékařem budou trochu náročnější, ale v konečném důsledku se to vyplatí (informovaný pacient = dobře spolupracující pacient). .