On-line poradna
Dotaz: BOX a KREV + krev po lécích 5. 12. 2021
Uživatel: Kuba, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování
Dobrý den, chci se zeptat. 1) Když člověk bere léky a virovou nálož má minimální nebo na nule - je jeho krev stále riziková pro ostatní? 2) Může člověk boxovat, když má HIV a léčí se? Ve formě spíše tréninků nebo i zápasů? Děkuji
Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 7. 12. 2021
Nedetekovatelná (neměřitelná) virová nálož neznamená, že v ní virus HIV není, jen to, že je ho tam minimální množství, které za běžných podmínek sexuálního rizika nevede k přenosu.
Záleží na míře (množství viru) a místě expozice. Například při transfuzi takové krve by k přenosu dojít mohlo. Proto dále trvá vyloučení HIV pozitivních z dárcovství krve, tkání a orgánů bez ohledu na jejich virovou nálož. Výjimkou je dárcovství pro jiné HIV pozitivní.
Není ani jasné, jaké je riziko přenosu při společném injekčním užívání drog s osobou, která má neměřitelnou virovou nálož. Proto se i v takovém případě doporučuje, aby každý měl svou jehlu a stříkačku. Navíc v tomto případě se nemusí jednat jen o riziko přenosu HIV.
Při operačním výkonu je u takového člověka podstatně snížené riziko přenosu při náhodném poranění operatéra. Jinak tomu je při rozsáhlé operaci s výrazným krvácením a jinak při "pouhém" šití rány.
Žádná sportovní aktivita není HIV pozitivním zakazována. V případě, že dojde k závažnému krvavému poranění (důležité je, aby bylo oboustranné), tak by se měl poradit s odborníkem, jestli nějaké riziko přenosu bylo.
Asi nejznámější případ je poranění olympijského vítěze ve skocích do vody Gregga Louganise, který si na olympiádě v Barceloně o prkno rozrazil hlavu a rána masivně krvácela do vody v bazénu. V té době ještě léčba nebyla dostupná a sportovec se obával, aby nedošlo k nákaze jeho soupeřů. Také proto zveřejnil svou HIV pozitivitu. Riziko přenosu HIV tímto způsobem však lékaři vyloučili.