Expoziční profilakce p. Procházka

Užívání léků k pre- nebo i postexpoziční profylaxi nezvyšuje ani nesnižuje riziko nakažení v budoucnosti. Není to tedy podobné jako u hormonální antikoncepce, po jejímž vysazení je vyšší pravděpodobnost otěhotnění.
Ani lék neztrácí užíváním svou účinnost. Jedinou výjimkou by bylo (znovu)nasazení Truvady (PrEP) člověku, který již byl infikován virem HIV (tedy krátce před nasazením profylaxe anebo při medicínsky nekontrolovaném užívání PrEP). Pak by totiž hrozilo poměrně vysoké riziko rozvoje resistence proti tomuto léku. Pokud jde o postexpoziční profylaxi, měly by se nasadit tři léky, aby se zabránilo eventuálnímu rozvoji resistence.
PrEP se užívá v USA přibližně již osm let, pokud počítáme i studii i-PrEx (kromě USA i latinská Amerika). V Evropě je to doba kratší, první studie vznikly před pěti lety. U nás byl první PrEP předepsán (tehdy ještě na originální Truvadu) před třemi roky. Běžně se předepisuje asi rok. Vzhledem k cenovým rozdílům mezi originální Truvadou a generiky bylo významné zpoždění. Na rozdíl od mnoha zemí (kromě vyspělých zemí mezi ně patří i Vietnamu) si PrEP (podobně jako postexpoziční profylaxi - PEP) naši pacienti hradí sami. Farmaceutické firmy se asi domnívají, že Češi jsou bohatší než Holanďané či Němci (tam by měl být PrEP hrazen od příštího roku) a nasadili tedy cenu generik několikanásobně výše než v těchto zemích.
Postexpoziční profylaxe se užívá déle. Již od poloviny devadesátých let se užívá u HIV pozitivních žen ke snížení rizika přenosu na jejich plod/dítě.
Diskuse o případné úhradě z veřejných zdrojů u nás vůbec zatím neprobíhá. Jsme rádi, že alespoň někteří odborníci jsou ochotni PrEP předepisovat.
PrEP není určen pro ochranu poraněných lékařů, k tomu slouží PEP, který je určen (ale za úhradu) i při ojedinělém selhání prevence. Pro lidí, kteří v prevenci selhávají opakovaně, je určen PrEP. Při PEP se může podávat i Truvada, ale obvykle s dalším lékem, ale jsou možné i jiné kombinace protivirových léků.
Jinak strach moc před nemocí moc účinně nechrání (viz neúčinná varování na krabičkách cigaret či strašení před účinky drog). Důležité jsou racionální argumenty a zprostředkovat lidem co nejvíce možností, aby své riziko mohli minimalizovat podle svého životního stylu (jako jsou harm reduction programy pro uživatele drog). Nulové riziko (alespoň pro většinu lidí) nebude nikdy. Ale tak to je v životě se vším.