GENVOYA

Genvoya obsahuje také látku elvitegravir, jejíž vstřebávání je lepší, pokud je spolknuta s jídlem.
Je to tak, jak píšete, jde o kombinovaný lék ze čtyř účinných látek, přičemž jedna je "vylepšený" tenofovir a tenfovir alafenamid by měl mít méně vedlejších účinků.
Každý lék má riziko vedlejších účinků, většina moderních léků proti HIV již patří do skupin s nízkým nebo středním výskytem nežádoucích účinků (tedy 1-9% pacientů je má). Samozřejmě vedlejší účinky se mohou objevit zejména při zahájení léčby, většina z nich není závažných a po několika týdnech užívání ustoupí nebo zcela vymizí. Osteonekróza je poměrně vzácná, spíše může docházet k řídnutí kostí, ale ani to není častý jev. Pozornost je spíše třeba věnovat případnému rozvoji laktátové acidózy nebo zhoršení ledvinných funkcí (několik procent pacientů). Ledviny Vám bude lékař monitorovat a laktátová acidóza je stav, který byste nepřehlédl a lékaře byste vyhledal.
Závěrem otevíráte určité dilema, kdy měnit dobře snášený a účinný lék za "lepší", na kterou není jednoznačná odpověď. Jestliže užíváte lék, při němž má 80% pacientů neměřitelnou virovou nálož a Vy patříte mezi ně, ale objeví se lék, u kterého má neměřitelnou virovou nálož 85% pacientů, je lépe změnit kombinaci nebo ne ? Co když zrovna Vy pak budete patřit mezi těch 15%, u kterých ten nový lék bude zabírat hůře. Jestliže užíváte lék, u kterého má 8% pacientů vedlejší účinky a Vy nepatříte mezi ně, ale objeví se lék, kde má vedlejší účinky jen 3% pacientů, je lépe léčbu změnit nebo ne ? Zase, co když zrovna Vy budete patřit mezi ta 3 %, přestože u předchozího léku jste patřil mezi těch 92%.