HIV a kouření

Řekl bych, že přestat kouřit je spíše tím bonusem co udělat pro své zdraví. Cigarety znamenají významné riziko pro vznik nádorových a cévních onemocnění. Je pravda, že se tento vliv uplatňuje více až ve druhé polovině života, ale již vykouřený počet cigaret během života se Vám nasčítá, takže přestat kouřit třeba v padesáti již tak moc Vaše zdravotní potíže neovlivní (i když platí, že lepší udělat něco než nic).
Pokud budete mít až do 80 let :) dobrou imunitu, tak to asi nebude rozdíl proti HIV negativním kuřákům. Ale kdyby se Vám imunita přece jen zhoršila, byť dočasně, tak to kouření bude další důležitý negativní faktor pro rozvoj nádorů či plicních chorob.
Některé (spíše dříve používané) protivirové léky také mohou zhoršovat kornatění cév, podobně působí třeba i CMV infekce (tzv. tichý zabiják), kterou má v sobě mnoho lidí. Samozřejmě i tady je vliv kouření velmi významný. Takže by mohlo dojít k hromadění nepříznivých zdravotních faktorů.
Kuřáci jsou také náchylnější k infekcím dýchacích cest a každá infekce zatěžuje imunitní systém.
Vlastní hodnoty VN a CD4 by však přímo nikotin ani dehet či CO (tedy hlavní škodliviny obsažené v tabákovém kouři) ovlivňovat neměly.