Hiv a rakovina

Nevím, jestli již znáte hodnoty svých CD4+ (tedy imunity) a virové nálože. Pokud je Vaše imunita špatná (to znamená, že s HIV již žijete roky), tak skutečně máte zvýšené riziko některých druhů nádoru. Ale určitě se nejedná o stonásobky.
Navíc některé z těchto rakovin nemají jako hlavní příčinu HIV, ale třeba HPV (rakovina děložního čípku, ale i ústní dutiny a hltanu), kouření (plíce, kouření je u HIV pozitivních až 2x častější), infekční hepatitidy (žloutenka typu B, C je také u HIV pozitivních častější).
Neexistuje jednotné vyšetření nádorů, každý se vyšetřuje jinak. Existují krevní testy, které mohou i u bezpříznakových osob na některé nádory upozornit (a určitě některé jste absolvovala, protože mezi ně patří třeba i běžné vyšetření krevního obrazu). Četnost nádorů také závisí na věku - rakovinu děložního čípku můžete mít i v mladém věku, ale zhoubný nádor dělohy se zpravidla objeví až po přechodu. Nádory varlat Vám sice nehrozí, ale obvykle už neohrožují muže po 40. roce věku, jsou tedy typické pro mladší věk. Takže při screeningu nádoru se vychází i z věku a imunity pacienta.
Ale nikdy nikomu lékař nemůže říci, rakovinu nemáte, protože někdy trvá až několik let, než se příznaky nádorového procesu projeví. Jediné, co může říci je, žádné příznaky rakoviny jsme nezjistili.
Je to Vaše rozhodnutí, ale pokud se léčit na HIV nebudete, tak pravděpodobnost vzniku nádorového (ale i jiných, třeba onemocnění srdce a cév) onemocnění bude v souvislosti s chronickým zánětlivým procesem narůstat.
Pokud jste se začala léčit krátce po nákaze (cca do roku), tak se pravděpodobnost vzniku nádorového onemocnění příliš neliší od HIV negativních (samozřejmě při zohlednění jiných faktorů, tedy pokud jste kuřačka, tak bude Vaše pravděpodobnost nádorů vyšší podobně jako u HIV negativní kuřačky). Čím později se s léčbou začalo, tím větší riziko nádorů, budete mít. Lze ale určitě říci, že HIV pozitivní mají vzhledem k pravidelným kontrolám větší šanci než HIV negativní, že se případný nádor včas objeví a začne se s jeho léčbou. Většina zhoubných nádorů je ve většině případů při včasném záchytu dobře léčitelná.
Doporučuji si stáhnout jednu ze dvou brožur pro nově infikované pacienty na našich stránkách (Moje první kroky, Úvod do kombinované protivirové léčby), pokud jste je náhodou při přijetí v HIV centru nedostala. Případně můžete napsat do ČSAP, aby Vám tyto brožury zaslali v tištěné podobě (ale nevím, jaká je jejich zásoba, protože se distribuují pacientům hlavně přes HIV centra).
K těm konkrétním stížnostem tlak na hrudi, pokud máte v pořádku EKG, spíše bude odrážet Vaši psychickou situaci. Potíže v levém podbřišku mohou svědčit spíše pro nějaké skryté onemocnění (zánět, endometrióza), které nemusí na ultrazvuku být vidět. Pokud trvají delší dobu, tak bych určitě na Vašem místě na svého gynekologa dále naléhal, ať pokračuje ve vyšetřování. Možná ale bude nutná i laparoskopická (operační) prohlídka