HIV/aids

Léky proti HIV infekci máme, ale nedokáží ji (zatím) vyléčit, jen stabilizují imunitu. To je podobný efekt jako u léčby dvou nejčastějších chorob, cukrovky a hypertenze.
Ti lidé, kteří jsou včas diagnostikovaní, tedy zpravidla nezemřou. Záleží na tom, zda jsou schopni a ochotni po zbytek života užívat pravidelně 1-2 tablety denně. Pokud o své nákaze nevědí, tak se AIDS u nich rozvine v průměru do 8-9 let, a to je horší. Ale i v tomto případě mohou léky jejich zdravotní stav zlepšit, i když to obvykle již není tak spolehlivé jako u těch, kteří byli diagnostikováni včas.
Z hlediska přenosu nákazy není rozdíl v progresi onemocnění.
Jestliže budete s člověkem, který má chřipku, spát v jedné posteli, tak je riziko přenosu mnohem větší než když ho jen letmo potkáte na ulici. Takže když budete mít nechráněnou soulož, tak je riziko větší než při orálním sexu. A orální sex patří opravdu v doporučeních mezi tzv. bezpečnější sex (alespoň z hlediska HIV, riziko přenosu jiných chorob již tak zanedbatelné není). Pravděpodobnost přenosu HIV při orálním sexu prakticky závisí na jednom ze tří faktorů - ejakulace do úst, přenos či přítomnost jiné sexuálně přenosné choroby a velmi vysoká virová nálož (tedy zejména měsíc po nákaze, kdy je množství viru v těle vůbec nejvyšší).