On-line poradna
HIV/aids 11. 11. 2016
Uživatel: Honza, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování
Dobrý den, Mám jeden dotaz co mě napadl když jsem se dočetl že se testuje nějaký nový a snad tentokrát úspěšný lék proti této zákeřné nemoci. Také jsem četl že doba testování tohoto léku než bude moci zachraňovat lidi je cca 5 - 10 let. Je to hrozná doba, za tu dobu umře mnoho lidí. A jaká je šance že se tohoto léku dočkají momentálně nemocní lidé, a nově nakažení. Jak dlouho se dokáže nemoc regulovat a jakou dobu vystačí momentální léčba. Vlastně můj dotaz je kolik let od nakažení se dožívají léčení pacienti než umírají na AIDS? Vím je to složitý dotaz, ale věřím že je nějaká statistika dle které se to dá určit. Pak také poprosím o informaci, zda je rozdíl když se nakazím orálním sexem, nebo análním, zda je v progresi nemoci nějaký rozdíl. A poslední otázka je proč se u orálního sexu uvádí že je nebezpečí malé, přeci nebezpečí u nemoci je vždy stejné, také neříkáme tato chřipka je málo nebezpečná, ale je to chřipka. Na základě čeho se určuje tato diagnostika "maleho" nebezpečí. Lidé pak věří že mohou orální sex provozovat bez ochrany, a to jsem dokonce slyšel že i nemocní se toto domnívají, že je to "malé" nebezpečí a tak je to vlastně bezpečný sex. Děkuji moc.
Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 28. 11. 2016
Léky proti HIV infekci máme, ale nedokáží ji (zatím) vyléčit, jen stabilizují imunitu. To je podobný efekt jako u léčby dvou nejčastějších chorob, cukrovky a hypertenze.
Ti lidé, kteří jsou včas diagnostikovaní, tedy zpravidla nezemřou. Záleží na tom, zda jsou schopni a ochotni po zbytek života užívat pravidelně 1-2 tablety denně. Pokud o své nákaze nevědí, tak se AIDS u nich rozvine v průměru do 8-9 let, a to je horší. Ale i v tomto případě mohou léky jejich zdravotní stav zlepšit, i když to obvykle již není tak spolehlivé jako u těch, kteří byli diagnostikováni včas.
Z hlediska přenosu nákazy není rozdíl v progresi onemocnění.
Jestliže budete s člověkem, který má chřipku, spát v jedné posteli, tak je riziko přenosu mnohem větší než když ho jen letmo potkáte na ulici. Takže když budete mít nechráněnou soulož, tak je riziko větší než při orálním sexu. A orální sex patří opravdu v doporučeních mezi tzv. bezpečnější sex (alespoň z hlediska HIV, riziko přenosu jiných chorob již tak zanedbatelné není). Pravděpodobnost přenosu HIV při orálním sexu prakticky závisí na jednom ze tří faktorů - ejakulace do úst, přenos či přítomnost jiné sexuálně přenosné choroby a velmi vysoká virová nálož (tedy zejména měsíc po nákaze, kdy je množství viru v těle vůbec nejvyšší).