phone_in_talk Anonymní nonstop linka pomoci

HIV - AIDS statistiky dožití

Petr 10. 3. 2016
Dobrý den, ve statistikách počtu nově nakažených / nemocných HIV se uvádí také počet osob, u kterých propukne AIDS a nebo kteří zemřou. Například dle Průbežné zprávy o výskytu HIV/AIDS v ČR za rok 2015 se uvádí 23 nových případů onemocnění AIDS, z toho u 17 pacientů diagnostikovaných s HIV v roce 2015 a 6 úmrtí ve stadiu AIDS. Zajímá mě, jako člověka, který je HIV + 3 roky, jaké mám šance, při správné a pravidelné léčbě, dožít se vyššího věku, resp. aby u mě nepropukl AIDS, resp. nenastalo úmrtí z důvodu AIDS. Hrozivá je zejména informace o 17 pacientech, kteří byli diagnostikováni v roce 2015 s HIV, u kterých ale propukl AIDS....znamená to, že přišli pozdě nebo se neléčili? Všude se uvádí, že při správné léčbě lze žít téměř stejný život jako zdravý člověk, ale tato čísla mě docela děsí. Existují nějaké statistiky dožití? Moc děkuji za odpověď.
Odpověděl(a):
MUDr. Ivo Procházka CSc. MUDr. Ivo Procházka CSc. 10. 3. 2016

Většina pacientů, kteří onemocní AIDS, je diagnostikována pozdě. Menší část jsou ti, kteří se z nějakých důvodu neléčili anebo neužívali léčbu, tak jak měli (nejčastěji ji přerušovali). Naopak z těch, kteří zemřou je spíše vyšší podíl u těch, kteří se neléčili (přece jen ti, kteří přišli pozdě, mají ještě větší šanci, že jim léčba ještě zabere a jejich imunita se sice pomalu, ale přece jen zlepší).

Rozhodující pro délku života s HIV má skutečnost, zda nemoc byla včas diagnostikována a léčena. Průměrná doba života těch, kteří byli diagnostikováni včas, se prakticky neliší od průměru HIV negativních. Příčinou jejich úmrtí nebývá AIDS. Více než HIV u nich ovlivňuje délku života třeba kouření (minus sedm let), případně postižení jater (alkoholismus, drogy či žloutenky). Naopak pozdní diagnóza, i když léčba přece jen zabere, tu průměrnou délku života podstatně snižuje (hrozí jim celkově více chorob).