On-line poradna
HIV Demence 13. 11. 2015
Uživatel: Pavel, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS
Dobrý den pane Procházko Pišete, že pokud léčba je zahájena včas, tak většině pacientů vážné zdravotní komplikace nehrozí. Když to říkáte, berete v úvahu HIV Demenci na kterou není léčba a která časem postihuje drtivou většinu pozitivních? Dekuji
Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 16. 11. 2015
Za prvé: na HIV demenci je léčba. Je to jediná demence, na kterou existuje účinná terapie a tou jsou antiretrovirové léky, které relativně dobře prostupují bariérou mezi mozkem a krví (nepatří sem všechny protivirové léky).
Za druhé: s čistou HIV demencí se dnes u léčených osob nesetkáváme a je velmi vzácná i u pozdě diagnostikovaných (demence obvykle provází až pokročilý imunodeficit). Občas se objeví smíšená demence u HIV pozitivních s relativně dobrou imunitou, kde je přítomna další příčina (například Alzheimerova choroba, alkoholická či toxická demence, postpsychotický defekt). HIV se pak zřejmě podílí jako horší prognostický faktor.
Asi u 10% HIV pozitivních se v určitém období jejich bezpříznakového života objevuje mírné zhoršení kognitivních funkcí (třeba zpomalení reakční doby). Ale ono se objevuje s přicházejícím věkem i u řady HIV negativních. I tady mají protivirové léky protektivní vliv. Toto zhoršení může handicapovat třeba pilota bojového tryskáče nebo automobilového závodníka, ale pro běžný život většiny lidí nemá význam.
Takže drtivá většina HIV pozitivních žije bez demence a její výskyt není vyšší než v průměrné populaci (pokud odhlédneme třeba od častějšího užívání drog a alkoholu).