On-line poradna
Hiv pozitivni a ockovani na covid 19 27. 6. 2021
Uživatel: Marek, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS
Hiv pozitivni jestli se muze ockovat na covid- 19.
Odpověděl: Július Szabó, 29. 6. 2021
Očkování proti infekci covid-19 pro HIV+ pacienty
Informace k očkování proti infekci COVID-19 pro HIV+ pacienty
Na tomto webu vám přinášíme aktuální informace k očkování proti infekci COVID-19. Informace publikované na této stránce konzultujeme s lékaři HIV center a členy Společnosti pro infekční lékařství ČLS JEP, garantujeme tedy jejich odbornou správnost.
Informace byly naposledy aktualizovány 21.6.2021.
Je očkování proti infekci COVID-19 vhodné pro HIV+ pacienty?
Ano. Očkování se doporučuje všem osobám žijícím s HIV, a to bez ohledu na počet CD4 buněk a stav virové nálože. Vhodnost očkování se zvažuje pouze u osob, které v minulosti měly nějakou závažnou alergickou reakci (anafylaktický šok a podobné stavy) po očkování nebo injekčním podání jiných léků.
Měl bych se nechat očkovat?
Určitě ano. Virus způsobující infekci COVID-19 z populace sám od sebe nezmizí. Očkování vás ochrání před první nebo opakovanou nákazou infekcí COVID-19. Očkování vedoucí ke kolektivní imunitě je v současné době jediný způsob jak zastavit šíření infekce v populaci a obnovit život bez neustálých omezení a uzávěr. Kolektivní imunita funguje pouze tehdy, když je naočkován dostatečný podíl jedinců společnosti.
15.června 2021 skončila možnost přednostní registrace na očkování pro pacienty s HIV. Zatím nejsem naočkovaný/á, mohu se stále nechat naočkovat?
Ano, očkování stále pokračuje. K 15.6. sice skončila možnost pacientů s chronickým onemocněním využít přednostní kód k registraci na očkování, ale zároveň se v mezidobí otevřela možnost očkování pro všechny věkové skupiny starší 16 let. Očkovat se dnes může nechat každý, kdo má o očkování zájem.
Očkuje se stále v HIV centrech?
Některá HIV centra stále zajišťují očkování ve svých ambulancích, jiná do očkování přímo zapojena nebyla nebo očkování v nich již bylo ukončeno.
Očkování v HIV centru probíhá | Očkování v HIV centru neprobíhá nebo již bylo ukončeno |
HIV centrum Bulovka Praha | HIV centrum ÚVN Praha |
HIV centrum Ústí nad Labem | HIV centrum České Budějovice |
HIV centrum Plzeň | HIV centrum Ostrava |
HIV centrum Hradec Králové | |
HIV centrum Brno |
Pokud vás HIV centrum kvůli očkování doposud nekontaktovalo, registrujte se sami v centrálním rezervačním systému na adrese https://registrace.mzcr.cz a vyberte si očkovací místo podle vlastní volby.
Jakou očkovací látkou budu očkován/a?
V současné době se očkuje třemi očkovacími látkami – vakcínou Pfizer/BioNTech (obchodní název Comirnaty), vakcínou Moderna a vakcínou AstraZeneca. Vakcíny se podávají ve dvou dávkách s odstupem druhé dávky:
- Comirnaty za 38 - 42 dnů
- Moderna za 38 – 42 dnů
- AstraZeneca za 12 týdnů.
Již tři týdny po první dávce se výrazně snižuje riziko těžkého průběhu infekce. K plnému nástupu ochrany dochází 14 dnů po druhé dávce – od tohoto termínu proto nemusí očkovaný do karantény v případě kontaktu s infekcí a nemusí podstupovat pravidelné antigenní testy ve firmách.
Certifikát o provedeném očkování si můžete sami stáhnout na adrese https://ocko.uzis.cz.
Pro koho očkování není určeno?
Neočkují se osoby mladší 16 let (Comirnaty), resp. 18 let (Moderna, AstraZeneca). O očkování v těhotenství je zatím málo informací, proto se zatím zvažuje pouze u těhotných žen ve vysokém riziku nákazy.
Je nutné se před očkováním nechat otestovat?
Před očkováním se neprování žádný test na covid-19 ani se neodebírají protilátky. Osoby, které prodělaly covid-19 se očkují také, a to v odstupu 6 měsíců po onemocnění. Cílem je ochrana před opakovanou nákazou.
Budu za očkování něco platit?
Ne. Očkování je plně hrazeno ze systému veřejného zdravotního pojištění.
COVID-19 jsem již prodělal/a. Je pro mne očkování stále vhodné?
Ano, očkování má zabránit opakované nákaze koronavirem. K té ale dochází v prvních 6 měsících po prodělaném covidu-19 velmi vzácně, proto se doporučuje absolvovat očkování za 6 měsíců po onemocnění. Protilátky se neodebírají, protože jejich výše na tomto postupu nic nemění.
Dosud bylo v ČR onemocnění COVID-19 diagnostikováno u několika desítek HIV pozitivních osob. Dle dosavadních zkušeností našich lékařů i dle zpráv ze zahraničí se průběh nemoci COVID-19 u léčených HIV pozitivních pacientů zásadně nelišil od průběhu u HIV negativních osob.
Co se po očkování v mém těle stane? Jak dlouho mě očkování bude chránit?
Vakcína připraví váš organismus na to, aby byl schopen se bránit infekci COVID-19, pokud byste se někdy v budoucnu s virem SARS-CoV-2 setkali. Již 3 týdny po první dávce bývá očkovaný chráněn před těžkým průběhem covidu-19. Plná ochrana nastupuje 2 týdny po druhé dávce. Zatím není jasné, jak dlouho bude tato ochrana trvat a jestli bude nutné přeočkování podobně jako u jiných vakcín.
Budu mít po očkování automaticky pozitivní výsledek antigenních COVID-19 testů? A jaký bude výsledek PCR COVID-19 testu?
Po očkování dojde pouze k tvorbě protilátek v krvi. Očkování nemá žádný vliv na výsledky antigenních testů, ani na výsledky vyšetření pomocí metody PCR.
Musím se po očkování i nadále řídit vládními protiepidemickými opatřeními?
Pro očkované platí stejná protiepidemická opatření jako pro neočkované. Od března 2021 ale osoba, která
- se prokáže certifikátem MZ ČR o provedeném očkování a
- od 2. dávky uplynulo nejméně 14 dnů
nemusí do karantény po kontaktu s infekcí a nemusí podstupovat antigenní testy ve firmách. Zatím stále musí do karantény po návratu ze zahraničí.
Kde najdu více informací o očkování proti infekci COVID-19?
Vláda ČR zveřejňuje veškeré informace k očkování na webu COVID PORTÁL. Dobrý přehled častých otázek k očkování najdete i na webu iniciativy Sníh. Pokud na našem webu nebo těchto portálech přesto nenajdete odpověď na to, co vás ohledně očkování zajímá, napište nám email. Pokusíme se odpověď obratem zjistit.
Informace k testování na COVID-19
Členové naší pacientské organizace se mohou nechat otestovat zdarma v našem testovacím místě v pražském Domě světla. Nabízíme PCR testy a antigenní testy.
Pokud ještě nejste členy naší pacientské organizace a chcete se dozvědět, co členství v České společnosti AIDS pomoc obnáší a třeba se i stát členem/členkou, podívejte se sem.