phone_in_talk Anonymní nonstop linka pomoci

HIV test + Treponema Pallidum

Lukáš 26. 2. 2019
Dobrý den, 16. prosince jsem měl nechráněný orální styk. Samozřejmě vím, že riziko přenosu HIV touto formou je znatelně nižší, než u jiných sexuálních praktik, přesto není nulové. Abych se vyhnul diagnostickému oknu, půjdu na krevní odběr až v druhé polovině března. Zajímá mě však, zda negativní test na příjice po 54 dnech můžu považovat za dostatečně průkazný, nebo ho mám opakovat. Děkuji za odpověď. Lukáš, Praha
Odpověděl(a):
Július SZABÓ 26. 2. 2019

Dobrý den, Lukáši, dovolím si zde uvést odpověď MUDr. Procházky z konce loňského roku, kdy vcelku podrobně odpovídal na podobný dotaz: "...Poněkud složitější je situace kolem syfilidy. Na rozdíl od HIV u ní bývají obvykle zřetelné příznaky (nejnápadnější je tvrdý vřed, ale mohou být i další příznaky), které zejména u žen a gay mužů mohou být skryté. Také je mohou potlačit (nebo oddálit) užívaná antibiotika. Tyto příznaky se objevují obvykle asi měsíc po nákaze a v té době se stává reaktivní i test na syfilis. Časová variabilita reakcí je také u syfilidy vyšší než u HIV (mimo jiné také proto chybí jasné doporučení WHO, kdy lze negativní výsledek vyšetření považovat za dostatečně spolehlivý jako tomu je u bezpříznakového HIV).

Takže vždy je třeba hodnotit soulad laboratorního výsledku s klinickým obrazem (příznaky, ale třeba i znalost pozitivity sexuálního partnera na syfilis). Takže pokud třeba gay, který měl orální sex s mužem po měsíci prodělal angínu (což mohl být právě syfilitický vřed) léčenou antibiotiky, tak určitě nemůže považovat negativní výsledek vyšetření na syfilis po dvou měsících za dostatečně spolehlivý. Pokud heterosexuální muž měl se ženou nechráněnou soulož (případný vřed by tedy nejspíše měl na penisu), žádné příznaky nepozoroval a antibiotika nebral, tak negativní test na syfilis po dvou měsících by dostatečně spolehlivý měl být."