Imunita u HIV pacienta

U HIV pozitivity záleží hodně na stavu imunity. Pokud má někdo imunitu dobrou, tak pravděpodobnost zdravotních komplikací není vyšší než u HIV negativních. S horší imunitou je pak i důležitější dodržování životosprávy. Ale vždy je základem léčby správné užívání protivirových léků.
Druhá část Vašeho dotazu už není moc srozumitelná.
Průběh HIV infekce se charakterizuje jednak virovou náloží, tedy množstvím kopií HIV viru v séru a pak počtem CD4+ buněk, tedy těch, které virus HIV bez léčby napadá a snižuje jejich počet.
Léčený člověk dosáhne asi za půl roku nízkou hodnotu virové nálože (do 500 kopií viru/ml), mnoho osob má tzv. neměřitelnou hodnotu virové nálože. Pokud by měl i při léčbě hodnoty kolem 10 000, tak to svědčí o selhání léčby a měla by se změnit (případně by ji měl začít řádně užívat).
Počet CD4+ se u zdravého člověka (a tedy i včas diagnostikovaného a léčeného člověka s HIV) měl pohybovat mezi 800-1400/ml. U neléčeného během let počet CD4+ postupně klesá. U včas diagnostikovaných a léčených tedy k žádným podstatným změnám v jejich počtu nedojde. Bohužel u pozdě diagnostikovaných často léčbě vede jen k částečnému zvýšení jejich počtu a nedostanou se až k normě zdravých lidí.
Pokud by někdo měl hodnoty CD4+ buněk v řádu několika tisíc nebo desítek tisíc, tak by to ukazovalo s velkou pravděpodobností na jiné, závažné onemocnění.
Samozřejmě i HIV pozitivní mohou mít a často mají i jiná onemocnění. Je dobře o nich vždy informovat svého HIV specialistu. Ten rozhodne, jestli jejich léčbu zvládne sám, nebo Vás pošle k jinému odborníkovi. Pacient (ani HIV pozitivní ani HIV negativní, a to dokonce ani když je sám zdravotník) by se sám neměl léčit a ordinovat si vyšetření.