phone_in_talk Anonymní nonstop linka pomoci

Jak zabránit možnému šíření?

Filip 6. 1. 2025
Dobrý den, Je nějaká rada, jak správně postupovat pokud o někom jehož přesnou identitu neznáme a přesto víme, že má rizikové chování - penetrativni sex bez ochrany (v mém případě jednorázově a nekonsensuálně) vůči ostatním? Má smysl snažit se nějak dál pokoušet se zamezit v momentě, kdy mi zdravotní stav dané osoby není znám?
Odpověděl(a):
JUDr. Jakub TOMŠEJ Ph.D. 6. 1. 2025

Dobrý den,

každý má právo rozhodnout se, jestli při pohlavním styku použije kondom. Povinnost chránit se mají pouze osoby, jimž bylo diagnostikováno onemocnění HIV a některé další pohlavně přenosné nemoci (i když u těch krátkodobě léčitelných je běžný spíš úplný zákaz sexuálního styku). Protože osob, které jsou nositeli těchto infekcí, je v desetimilionovém Česku několik tisíc, nedomnívám se, že by naše úřady (Policie, hygiena..) spíše nebyly ochotné věnovat úsilí pátrání po tom, o jakou osobu se jedná, když by s největší pravděpodobností (čistě statisticky) došly k závěru, že tato osoba žádnou svoji povinnost neporušila.

V dotazu ale zmiňujete, že k sexu bez ochrany došlo nekonsensuálně. Rád bych upozornil na to, že v rámci probíhajících diskusí o redefinici znásilnění zazněl i názor (podpořený jedním nedávným rozsudkem Ústavního soudu), že pokud si Váš partner při sexu bez Vašeho vědomí sundá kondom a pokračuje v něm, mohlo by se také jednat o znásilnění. To už je trestný čin, kterému by Policie ČR určitě pozornost věnovala.

Pokud se záležitosti chcete dále věnovat, bylo by asi lepší to konzultovat osobně. Nejpovolanější k tomu, pomoci Vám, budou neziskové organizace a právní poradci specializující se na oběti znásilnění, ale v případě potřeby jsem Vám k dispozici i já.

Závěrem bych ještě upozornil na to, že pokud od problematického styku dosud neuplynulo víc než 72 hodin, je možné zvážit nasazené postexpoziční profylaxe. V takovém případě je nutné, abyste okamžitě kontaktoval nejbližší HIV centrum v některé z fakultních nemocnic.