Jaké testy se u nás používají

Spíše by mne zajímalo, ve kterých laboratořích v Evropě se nepoužívají testy 4. generace. Na trhu jsou již přes 15 let a cenově se prakticky neliší od starších. Prakticky jedině některé rychlé testy mezi ně nepatří.
Už jsem opakovaně psal, že probíhá diskuse o zkrácení intervalu, ale zatím Světová zdravotnická organizace žádné závazné stanovisko nevydala. Francie a Británie se přiklání k dostatečné spolehlivosti po šesti týdnech. Samozřejmě mohou být jednotliví poradci a klienti, kteří považují i kratší dobu za dostatečně spolehlivou. Otázkou je, co je dostatečně spolehlivý negativní výsledek - stačí 90% spolehlivost nebo raději 96% anebo 99%? Zkrácení požadovaného intervalu k získání spolehlivého výsledku proběhlo i u většiny našich poraden na 2-3 měsíce od posledního rizika, přičemž se snažíme vyhnout časnějšímu testování v situacích se zvýšeným rizikem zpoždění imunitní reakce.
Určitě nepovažujeme za vhodné chodit kvůli jedné události na opakovaný test. Výjimkou je jen jasné podezření na akutní HIV infekci (reálné riziko nákazy, typický čas od ojedinělého rizika a typický průběh potíží). Pokud se začtete do některých dotazů, tak tam jasně najdete důvod naší skepse. Opakované a dlouhodobé vytváření nejistoty vede u některých osob až k úzkostným reakcím či poruchám. Jestli je včasná HIV pozitivita odkryta o měsíc dříve nebo později už nehraje podstatnou roli.