On-line poradna
Jaký je rozdíl mezi píchnutím se o jehlu injekční a jehlu na šití? 26. 11. 2020
Uživatel: Ali, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování
Dobry den. Prosim o vysvetleni. Jaky je rozdil, pokud se nekdo pichne injekcni jehlou bezprostredne po tom, kdy byla pouzita u hiv pozitivniho a pokud se pichne jehlou na siti, spendlikem, dratkem atd.. take ihned bezprostredne po tom, kdy se pichla hiv osoba? V tom druhem pripade uz riziko neni? a proc? Dekuji predem
Odpověděl: Július Szabó, 26. 11. 2020
Dobrý den, pokud už jste někdy viděla jehlu na šití a jehlu injekční, pak jste si možná všimla, že jehla injekční je dutá, protože se používá k transportu tekutin z nebo do stříkačky (např. krve při odběru). Z logiky věci tedy v ní může zůstat krev. U jehly na šití žádná dutina není, pokud si ji tedy nezapíchnete až po očko na nit, což je dost nepravděpodobné. Je nepravděpodobné, že by na povrchu jehly na šití ulpělo tolik krve, aby dokázala někoho infikovat.
Manipulace s injekčními jehlami podléhá pravidlům dobré zdravotnické praxe, ta minimalizují riziko poranění o injekční jehlu.
Při poranění o injekční jehlu např. pohozenou je riziko přenosu HIV velmi nízké, protože HIV je velmi citlivé na okolní vlivy a velmi rychle hyne. Pokud se tedy o inj. jehlu nepíchnete ihned poté, co ji někdo použil nebo např. do pár minut, pak je riziko přenosu HIV velmi malé. Kromě HIV ale existují i jiné infekce, daleko odolnější a tedy snáze přenositelné, např. hepatitidy (žloutenky).
Pokud tedy nejste injekční uživatelka drog a nesdílíte inj. jehlu, stříkačku nebo drogu s jinými lidmi, pak není pravděpodobné, že byste se injekční jehlou mohla nakazit. Všechny způsoby přenosu HIV najdete podrobně popsány na našem webu www.hiv-prevence.cz.