On-line poradna
Jsem z toho smutná 3. 6. 2020
Uživatel: Simona, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování
Je to trapné a dětinské! Mám to vyfocené, že to mažete a nevidím důvod. Jste tu pro lidi a snažíte se pomáhat a najednou se vám otázka nezdá a smažete ji? To asi neni moc normální :( Simča
Odpověděl: Július Szabó, 4. 6. 2020
Dobrý den, v naší poradně máme jen pár pravidel: před vložením dotazu žádáme tazatele, aby si prošli web www.hiv-prevence.cz, starší dotazy a přijde nám samozřejmé, že dotazy neobsahují vulgarizmy, nadávky apod. Pokud tedy některý z tazatelů například vkládá stejný dotaz několikrát opakovaně, nebo vloží dotaz, na který je odpověď snadno dostupná na našem webu, pak takový dotaz v zájmu přehlednosti poradny vymažeme. Ve vašem případě jsme vám dotaz zodpověděli, navíc je z něj patrné, že jste si vyhledal/a starší odpovědi MUDr. Procházky. Proto byly vaše opakované dotazy vymazány. Zopakuji vám tedy všechny odpovědi:
U HIV testu doporučuje WHO počkat tři měsíce od posledního rizika. Platí to pro laboratorní i rychlé testy a za všech okolností (jiné choroby, užívání léků, které mohou ovlivnit tvorbu protilátek). Ve skutečnosti dochází ke vzniku protilátek a detekci antigenu p24 obvykle 3.-4. týden po nákaze. Ale obvykle neznamená vždy, samozřejmě někdy se reakce může opozdit. Rozdíl mezi spolehlivostí laboratorního testu po dvou a třech měsících je nejvýše jedno procento a tento rozdíl je obvykle možné vysvětlit právě existenci chorob či užíváním léků, které mohou tvorbu protilátek ovlivnit.Pokud jste tedy měl test o 89 dnech od rizika, pak je to dostačující doba a výsledek testu je spolehlivý. Zároveň znovu zdůrazňuji, že určitě nepovažujeme za vhodné chodit kvůli jedné události na opakovaný test. Výjimkou je jen jasné podezření na akutní HIV infekci (reálné riziko nákazy, typický čas od ojedinělého rizika a typický průběh potíží). Opakované a dlouhodobé vytváření nejistoty vede u některých osob až k úzkostným reakcím či poruchám.
Poněkud složitější je situace kolem syfilidy. Na rozdíl od HIV u ní bývají obvykle zřetelné příznaky (nejnápadnější je tvrdý vřed, ale mohou být i další příznaky), které zejména u žen a gay mužů mohou být skryté. Také je mohou potlačit (nebo oddálit) užívaná antibiotika. Tyto příznaky se objevují obvykle asi měsíc po nákaze a v té době se stává reaktivní i test na syfilis. Časová variabilita reakcí je také u syfilidy vyšší než u HIV (mimo jiné také proto chybí jasné doporučení WHO, kdy lze negativní výsledek vyšetření považovat za dostatečně spolehlivý jako tomu je u bezpříznakového HIV). Vždy je třeba hodnotit soulad laboratorního výsledku s klinickým obrazem (příznaky, ale třeba i znalost pozitivity sexuálního partnera na syfilis). Pokud např. heterosexuální muž měl se ženou nechráněnou soulož (případný vřed by tedy nejspíše měl na penisu), žádné příznaky nepozoroval a antibiotika nebral, tak negativní test na syfilis po dvou a více měsících by měl být dostatečně spolehlivý.
Protilátky na HCV jsou pozitivní za 4-6 týdnů po infekci, v tu chvíli má cenu nechat se testovat. Rychlotesty fungují spolehlivě, netřeba chodit k lékaři. HCV má dlouhou inkubační dobu, až 180 dní, proto je nutné se testovat i s tímto odstupem od rizika nákazy (znovu).
Pokud by vás ani tyto opakované odpovědi neuspokojily a vy jste pořád měl/a strach o svůj život, možná by bylo vhodné vyhledat osobní pomoc specialisty.