On-line poradna
Krev v tubě 19. 11. 2020
Uživatel: Marie, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování
Vážená poradno, chtěla bych se zeptat : vím, že se virus HIV jídlem nepřenáší a že na vzduchu hyne a že rovněž hyne mimo lidský organismus. Ale jak je to v případě, kdy se infikovaná krev nachází uvnitř zavřené nádoby, kam není přístup vzduchu. Konkrétně kdyby se infikovaná krev nacházela uvnitř tuby zahuštěného plnotučného slazeného mléka Piknik, ve kterém údajně nejsou žádné chemické přídavky ani éčka. Jak dlouho by v tubě dokázal vir HIV přežít , když mléko v tubě nemůže vyschnout, zároveň to není vařené jídlo, tudíž varem se vir nezlikviduje. Snažila jsem se něco podobného najít na vašich stránkách, ale nic jsem nenašla (asi proto, že se s tím nikdy nikdo nesetkal). Velice se omlouvám za svůj dotaz, ale dost mě to zajímá z toho důvodu, že když jsem mléko z tuby vymačkávala, tak, ač to zní neuvěřitelně, tak krev tam byla. Je tedy vir HIV natolik citlivý, že by i v tomto prostředí (v uzavřené tubě a ve slazeném zahuštěném mléce) nepřežil a za jak dlouho ? Mohlo by tedy dojít k nákaze v případě, že by člověk toto mléko pozřel (někdy ho lidé pijí přímo z tuby, takže na obsah nevidí) a přitom měl v ústech krvácející zranění ? Děkuji mnohokrát za váš čas a za odpověď na moje otázky. Marie.
Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 20. 11. 2020
Samozřejmě virus se likviduje i v tekutém a polotekutém prostředí, jen ne tak rychle jako na vzduchu. Tuba mléka určitě není prostředí, které by jakémukoli živému organismu svědčilo (a to platí i pro viry). Přenos HIV přes ústní dutinu je málo častý, zejména pokud nedochází k mechanickému narušení sliznic (což samozřejmě při orálním sexu s ejakulací nastat může).
Stejně jako není hygienicky úplně bezpečné pít z jedné sklenice (přitom riziko přenosu HIV přichází v úvahu až jako poslední v řadě, až za mnoha bakteriálními infekcemi, včetně tuberkulózy a samozřejmě až za rizikem infekčních žloutenek), tak není bezpečné si spolu s kamarádem či členem rodiny vymačkávat přímo do úst tubu polotekutého mléka.
I pokud by došlo třeba při poskytnutí první pomoci k proniknutí několika mililitrů čerstvé krve (reálnější jsou spíše mikrolitry) do ústní dutiny záchrance, tak riziko přenosu HIV je v porovnání s riziky jiných chorob minimální. A riziko rozvoje septického šoku (i když bude zanedbatelné) je v takovém případě pořád vyšší než pokles imunity v důsledku HIV infekce.