Latentní virus

S podobným názorem jsem se nesetkal, ale nelze vyloučit, že u některých osob by dlouhodobá a včasná léčba relativně krátce po nákaze a přirozený úbytek virionů (částic viru) mohla nakonec vést k vymizení viru z těla. Zatím to ale nikdo nikdy nepotvrdil.
Je to o to složitější, že umíme sice měřit množství viru v tělesných tekutinách (krev, sperma, mozkomíšní mok), ale neumíme ho změřit v tkáních (například lymfatické uzliny), kde jsou tradiční rezervoáry. Takže odpověď na otázku 1) zřejmě bude, že nevíme. Zřejmě právě včasnost nasazení léčby ovlivňuje množství viru v rezervoárech, čím později, tím je jejich počet vyšší. Domnívám se, že k mírné replikaci viru dochází i při léčbě, pro což svědčí především poměrně rychlé zvýšení počtu virových kopií po vynechání či zpoždění dávky léků.
Navíc měření v tělesných tekutinách má své limity, dnešní testy nezachytí množství viru v počtu výrazně menším než 20 kopií/ml. HIV pozitivitu a negativitu prokazujeme protilátkami a jak známe z jiných infekcí, protilátky mohou přetrvávat i dlouho po vyléčení.
Častější úvahy o možném vyléčení HIV infekce se dnes týkají možností, jak "spící" virus aktivovat a následně zničit a pak snahou o vytvoření protilátek, které ho zlikvidují i v rezervoárech.