On-line poradna
Latentní virus 25. 6. 2018
Uživatel: M., Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS
Dobrý den, Předem děkuji za Vaši podporu a to co pro nás všechny děláte. Bylo mi řečeno mým doktorem, že je vypočítáno že hiv pozitivní člověk který je úspěšně léčen bude do 70 let negativní což je prý tím, že se latentní virus postupně uvolňuje a umírá diky hladině léku v krvi a nemá možnost další replikace. Zajímá mě následující věci ; 1) kolik je cca. latentní viru v hiv pozitivním jedinci ? 2) bylo mi řečeno že “spící” virus v těle po nějaké době sám zahyne, ale pouze jeho část. O jaké době se bavíme a jak funguje celý mechanismus? Chápu správně, že má nakažený člověk určitý počet latentního virusu a ten s postupem času zaniká nebo dochází stále k mírné replikaci i přes léčbu ? Je hladina latentniho virusu zjistitelná nějakým testem ? Děkuji a s pozdravem, M.
Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 25. 6. 2018
S podobným názorem jsem se nesetkal, ale nelze vyloučit, že u některých osob by dlouhodobá a včasná léčba relativně krátce po nákaze a přirozený úbytek virionů (částic viru) mohla nakonec vést k vymizení viru z těla. Zatím to ale nikdo nikdy nepotvrdil.
Je to o to složitější, že umíme sice měřit množství viru v tělesných tekutinách (krev, sperma, mozkomíšní mok), ale neumíme ho změřit v tkáních (například lymfatické uzliny), kde jsou tradiční rezervoáry. Takže odpověď na otázku 1) zřejmě bude, že nevíme. Zřejmě právě včasnost nasazení léčby ovlivňuje množství viru v rezervoárech, čím později, tím je jejich počet vyšší. Domnívám se, že k mírné replikaci viru dochází i při léčbě, pro což svědčí především poměrně rychlé zvýšení počtu virových kopií po vynechání či zpoždění dávky léků.
Navíc měření v tělesných tekutinách má své limity, dnešní testy nezachytí množství viru v počtu výrazně menším než 20 kopií/ml. HIV pozitivitu a negativitu prokazujeme protilátkami a jak známe z jiných infekcí, protilátky mohou přetrvávat i dlouho po vyléčení.
Častější úvahy o možném vyléčení HIV infekce se dnes týkají možností, jak "spící" virus aktivovat a následně zničit a pak snahou o vytvoření protilátek, které ho zlikvidují i v rezervoárech.