On-line poradna
Léčba AIDS u ditěte 20. 8. 2021
Uživatel: Adéla, Téma: Ostatní dotazy, připomínky a podněty
Dobrý den, zajímalo by mě, zda existuje byť malá šance, aby se malé dítě vyléčilo (myslím tím do té míry, aby bylo opět "jen" HIV pozitivní) z již rozvinutého AIDS..? Všude čtu, že i u dětí lze poměrně úspěšně léčit HIV, ale prý dnes lze u dospělých léčit i AIDS. Nikde jsem ale nenašla, jak je to u dětí. Přeci jen, může nastat situace (i když ne s velkou pravděpodobností), že se dítě třeba píchne o jehlu na hřišti nebo se odře o zídku do krve zrovna v místě, kde je čerstvá infekční krev od HIV+ člověka, co tam seděl těsně před ním a krvácel například z nosu nebo něco podobného. A rodič se o tom nemusí vždy zákonitě dozvědět (koneckonců, člověk neví vždy přesně, s čím dítě přišlo do kontaktu), a nenapadne ho tedy nechat dítě otestovat. Tudíž se na HIV pozitivitu nemusí přijít včas. Jak je to tedy, když se nakazí třeba 3leté dítě a nezačne se léčit včas? Lze i potom průběh onemocnění zvrátit, nebo už je opravdu pozdě? Předem mockrát děkuji za reakci. Srdečně zdravím, AC
Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 25. 8. 2021
Píchnutím o jehlu na hřišti nebo oděrkou o stěnu se samozřejmě dítě nemůže nakazit virem HIV. Virus HIV se ničí zaschnutím a čerstvý virus se musí dostat do krevního oběhu. Reálnější riziko tedy hrozí pro žloutenky, ale na žloutenku typu B jsou děti očkované a žloutenka typu C je dnes vyléčitelná. Také jsou reálnější při tomto poranění bakteriální infekce, které také ve vzácných případech mohou být smrtelné.
Kdyby tomu bylo jinak, tak by bylo asi obtížně pochopitelné, proč africké děti jsou HIV pozitivní jen tehdy, pokud jsou HIV pozitivní i jejich matky.
Pokud se dítě nenakazí od své HIV pozitivní matky během těhotenství a porodu, tak v úvahu jako vzácná možnost přichází ošetření v zemích s nízkým hygienickým standardem (kde jsou ale samozřejmě mnohem větší jiná infekční rizika): Proto zvažte (samozřejmě nejen kvůli touto riziku) cestování s dětmi do rozvojových zemí, protože pravděpodobnost, že bude muset dojít k jejich ošetření je u malých dětí vyšší než u mladých dospělých. U větších dětí přichází ještě v úvahu pohlavní zneužití, při němž by došlo k nechráněné souloži (několik takových případů bylo popsáno v USA, v některých státech je ale za pohlavní zneužití považován pohlavní styk se 17 letou dívkou).
V reálu je tedy největší riziko nerozpoznané nebo pozdě rozpoznané HIV nákazy u dětí, které se nakazilo od matky, která rodila v zemi, kde se těhotné ženy běžně na HIV netestují. V takovém případě platí, že nákaza může v průměru probíhat o něco rychleji, ale jinak se její důsledky příliš neliší od dospělých. Je třeba říci, že zkušeností s léčbou HIV pozitivních dětí je poněkud méně než u dospělých, ale v případě potřeby se aplikují podobné léčebné kombinace, jen v menších dávkách. A úspěšnost léčby závisí podobně jako u dospělých také především na stavu imunity při jejím zahájení a samozřejmě není důvod, proč by nemělo dojít k alespoň částečné úpravě imunity i v případě rozvinutého AIDS.