phone_in_talk Anonymní nonstop linka pomoci

Léčba HIV

Kuba 16. 1. 2020
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na vývoj v léčbě hiv infekce v posledních 10 letech. Daří se hledat nové léky, které brání množení viru v organismu, ale stále chybí lék, který pacienta zbaví definitivně hiv infekce. Chápu správně, že největší problémem je schopnost hiv viru včlenit svoji genetickou informaci do DNA buňky a stát se provirovou formou, která je zcela mimo dosah kontroly imunitního systému? Je poté vůbec možné předpokládat, že se podaří někdy nalézt takovou sloučeninu, která dokáže virus vytlačit z DNA buňky a očistit tím CD4 buňky od infekce? Nebo léčba hiv zůstane navždy v rovině doživotního braní léků s cílem zabránit rozvoji aids? Děkuji pěkně za odpověď.
Odpověděl(a):
MUDr. Ivo Procházka CSc. MUDr. Ivo Procházka CSc. 20. 1. 2020

Obecně vyléčit virovou infekci je problém. Právě proto, že virus je obvykle zakomponován do jádra buňky. Platí to nejen pro HIV, ale třeba i pro žloutenku typu B, virus oparu.

Nově umíme vyléčit žloutenku typu C (tento virus je proti HIV a HBV přece jen jednodušší). Ale jeden německý kolega už prezentoval případ člověka, který byl devětkrát vyléčen a podesáté se znovu infikoval. Takže případné vyléčení by bylo pro řadu lidí určitě pomocné, ale také by nebylo samospasitelné.

Druhý problém se týká tzv. rezervoárů. I při neměřitelné virové náloži v nich přetrvávají viry a proto při přerušení či selhání léčby dochází k jejich poměrně rychlému pomnožení. A dostat ven tyto viry z rezervoárů, aniž by se pomnožily, není jednoduché.

Nicméně výzkum zaměřený na možnosti vyléčení je poměrně intenzivní a lze říci, že je srovnatelný s vývojem nových léků (a nových kombinací), které chrání imunitu HIV pozitivních.