Macmiror a vliv na tvorbu protilátek
Martina
22. 5. 2015
Dobrý den, 10 dní po rizikovém kontaktu jsem začala užívat orálně chemoterapeutikum Macmiror na lokální lehký zánět močové trubice (6 dní, e. coli). Účinná látka je nifuratel, který, kopíruji: vykazuje vysokou účinnost proti mikroorganismům, způsobujícím infekce ženských pohlavních orgánů, močového ústrojí a střev.(Gardnerella vaginalis, Escherichia coli, Schigella, Salmonella sp., Bacillus sp. Pro-teus sp. a Klebsiella pneuomoniae, proti růstu Chlamydia trachomatis, Mycoplasma pneumoniae a Ureaplasma urealyticum). Neovlivňuje Lactobacillus sp."
Ve Vaší poradně jsem našla výbornou odpověď pana doktora Procházky (http://www.hiv-testovani.cz/poradna/antibiotika-a-jejich-vliv-na-tvorbu-protilatek-32.html ), že např. penicilin NEzpomaluje tvorbu protilátek proti HIV. Nevíte, jak je tomu u nifuratelu (i pokud jde např. o zpomalení nástupu protilátek proti syfilisu)?
A ještě jeden malý dotaz.. testovat ag p24 sedm a více týdnů od rizika už asi nemá smysl.. nebo ano?
Děkuji!
Odpověděl(a):

Macmiror není antibiotikum, ale chemoterpeutikum působící na některé mikroorganismy. Ovlivnění tvorby protilátek by tedy nemělo být významné. Ani zánět způsobený E. coli by je ovlivnit neměl. Ale je především na Vás, zda zvolíte jako dostatečnou dobu dva měsíce (lze ji v tomto případě akceptovat) nebo delší. Po třech měsících je negativní výsledek dostatečně spolehlivý vždy. Také tvorba protilátek proti syfilidě by neměla být ovlivněna.
Většina našich laboratoří používá v diagnostice HIV duální testy (tedy protilátky a antigen p24), možná některé používají jen protilátkový test. Samotný test na antigen p24 se u nás nepoužívá.