On-line poradna
Nákaza přenos priznaky 25. 1. 2021
Uživatel: Len, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování
Dobrý den:) prosím chtěla bych se zeptat na pár otázek, jedná z nich je o kolik stoupá riziko prenosu při ejakulace může do ženy ? Jestli se to da napsat procenty jak velka je moznost nakazi ?Další prosím dotaz zni , měla jsem nechraneny pohlavní styk ze svojim ex s kterým už nejsem 10let . Mezi tím byl zavřený asi 5 let .tvrdil mi ze jak ho pouštěli z vězení delali mu testy na pohlavně přenosné nemoci ...myslíte si ze je to možné ?nevíte zda testy na hiv dělají aji lidem co pouštějí z vězení ? Ja mu to uvěřila a po asi 3tydnech od rizikové styku mĕ prislo bolení v krku a pálení na pruduskach ,suchy kasel nic víc ...vím jaké uvádíte priznaky u primoinfekce ale může podle vás být tohle primoinfekce ? Na testy jdu už tedkom i když to jsou teprve 4 týdny od rizika ,na další testy půjdu pak ještě samozřejmě i 3 měsíce od rizikového chování jen jsem se chtěla ještě zeptat ,když jdu tedkom na ty testy bylo mi řečeno od paní která tam pracuje ze můžu na testy přijít už po dvou týdnech ze mají nějaké citlivé testy ...je to možné a jak moc se na tyhle testy můžu spolehnout ? Myslím ze to ukazuje nějaký antigen p24 ,ja tomu nerozumím tak jsem se na to chtěla zeptat vás odborníků :) moc děkuju a omlouvám se za slohovku :D jste uzasni ze tak pomahate a radite :)
Odpověděl: Július Szabó, 25. 1. 2021
Dobrý den, riziko přenosu na procenta se nedá odhadovat. Nechráněný pohlavní styk představuje reálné riziko přenosu HIV.
Nevíme, jestli při výstupu z věznice se provádějí testy na pohlavní nemoci, obvykle se provádějí vyšetření při vstupu do věznice, ale přístup bude zcela individuální.
Příznaky akutní infekce najdete popsány na našem webu www.hiv-prevence.cz. Pokud bychom věděli, že příznaky, které uvádíte, mohou být příznakem infekce HIV, byly by tam zcela určitě uvedeny (některé, jako např. zánět hltanu, a s tím spojená bolest v krku a suchý kašel, tam uvedené jsou).
Jak zde uvádíme opakovaně, doporučená doba od rizika k testu by neměla být kratší než 2 měsíce, nejlépe je dodržet dobu 3 měsíců. Test v kratší době může, ale nemusí pozitivitu zachytit. Naopak důrazně nedoporučujeme chodit na test v kratší době, a to dokonce opakovaně, protože takový test vám nepřinese žádnou jistotu, naopak si opakovaným vytvářením nejistoty můžete způsobit vážné psychické problémy.