On-line poradna
Nežádoucí účinky Odefsey 31. 5. 2019
Uživatel: garrou, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS
Dobrý den. To, že se nežádoucí účinky také u Odefsey vyskytnou pouze u 10% pacientů, to je skutečně realita? Příbalový leták uvádí toto: Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky v klinických studiích u dosud neléčených pacientů užívajících rilpivirin-hydrochlorid v kombinaci s emtricitabinem + tenofovir-disoproxil-fumarátem byly nauzea (9 %), závratě (8 %), abnormální sny (8 %), bolest hlavy (6 %), průjem (5 %) a insomnie (5 %). I pokud zvážíme určitou kumulativnost, může to být dobrá čtvrtina a longitudiální studie nedělá v podstatě nikdo. Srovnávat léky na hiv, které když jednou dvakrát vynecháte nebo je prostě "nestrávíte" - a může být pohroma s "běžnými léky" není z mého pohledu moc pochopitelné. Většina léků se totiž neužívá jednou a pro vždy a lze to "přetrpět", například antibiotika na pár dnů. Mimo toho většina těchto léků, včetně na krevní tlak, je možné v krajním případě aplikovat injekčně, mimo trávící soustavu.
Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 31. 5. 2019
Injekční aplikace znamená obvykle silnější účinnost i častější vedlejší účinky.
Jak jsem psal, většina vedlejších účinků vymizí. Ty klinické studie jsou longitudinální, obvyklá doba sledování je kolem 48 týdnů. A jsou i studie dlouhodobější (i když ty již obvykle nespadají do klinického hodnocení před schválením léků)
V průměrné populaci, která žádné léky neužívá, je o něco méně častá nauzea, možná i abnormální sny (děsivé sny obvykle bývají depresivním příznakem). Ostatní výskyt uváděných potíží zhruba odpovídá výskytu v průměrné, ničím neléčené populaci (insomnie je spíše častější).
Záleží samozřejmě nejen na četnosti, ale i intenzitě potíží. Proto je třeba vždy potíže hodnotit individuálně.
Je pravda, co píšete, že v minulosti, kdy byly vedlejší účinky časté (až 30% léčených a často intenzivní potíže,. zejména silné neuropatické bolesti), vedly často k narušení léčebného režimu. Proto vývoj směřoval k lépe tolerovaným lékům a jednoduššímu dávkování.
Jak jsem psal, pokud jsou potíže nesnesitelné, a léky už berete dlouho (dva měsíce), tak se poraďte se svým HIV specialistou o změně léčby. To, že se léčba mění z důvodů vedlejších účinků třeba jen u 3-5% pacientů, neznamená, že mezi ně nemůžete patřit. Ale je třeba také zvážit, jestli potíže nesouvisí s depresivní adaptační poruchou.