phone_in_talk Anonymní nonstop linka pomoci

Nulová virová nálož

Jiří 30. 5. 2018
Dobrý den. V minulém čísle magazínu Pozitivně byla značná pozornost věnována tématu uznání výsledků dlouhodobých studii o neinfekčnosti osob na účinné antiretrovirové terapii a z toho vyplývajících důsledků jako například změna textu poučení pro hiv pozitivní osoby. Rád bych se v této souvislosti zeptal, zda je již patrný v české právní praxi nějaký posun v tomto směru a zda české soudy začnou přihlížet k tzv. nulové virové náloži a nebo zda budeme muset utíkat před nesmyslným výkladem práva do Švýcarska, tak jak se stalo v nedávno medializovaném případě slovenského občana. Děkuji za odpověď.
Odpověděl(a):
JUDr. Jakub TOMŠEJ Ph.D. 1. 6. 2018

Dobrý den,

aktuálními odbornými názory a progresivní zahraniční judikaturou argumentujeme v trestních sporech už několik let. Bohužel je naše úspěšnost spíš střídavá. Rozhodně se nelze spolehnout na to, že soudy rozhodnou v souladu s těmito názory, neboť hlavní slovo má soudem ustanovený znalec. Mezi soudními znalci v oblasti infektologie přitom není žádný odborník na HIV a osoby, které jsou soudy ustanovovány, často vychází z již neaktuálních odborných názorů a zpravidla se vyjadřují spíše v neprospěch HIV pozitivních obviněných. Na druhou stranu se nám již podařilo dosáhnout toho, že Nejvyšší soud v rozsudku uznal, že je třeba přihlížet k virové náloži a pravděpodobnosti přenosu, a z ostatních rozhodnutí např. Vrchní soud v Olomouci přistoupil na řadu našich stanovisek ohledně prokazování přenosu.

V obecné rovině bych nicméně nikomu s nulovou virovou náloží nedoporučil anální nebo vaginální pohlavní styk bez kondomu, neboť stále hrozí traumatizující trestní stíhání a zcela nedokážu vyloučit ani variantu, že by takový člověk byl (zejména v případě nekvalifikované obhajoby) odsouzen.