phone_in_talk Anonymní nonstop linka pomoci

Odběr krve

Veronika 21. 5. 2018
Dobrý den, dnes jsem byla na odběru krve, kvůli zjištění krevní skupiny. Než jsem se dostala na řadu, přišly tam dvě paní, obě se zkumavkami s krví a daly je paní doktorce, která mi odebírala krev. Když jsem přišla na řadu, paní doktorka si nevzala rukavice a myslím si, že si ani ruce nemyla..je možné, že kdyby byla na zkumavkach krev, mohla bych se nakazit hiv, pokud by některá z nich byla nakazena, protože se mohla nějak dotknout místa vpichu, odkud mi brala krev? A ještě se chci zeptat, testují se doktoři na infekce přenášené krví a pokud by byl hiv pozitivní, může ordinovat? Děkuji za odpovědi.
Odpověděl(a):
MUDr. Ivo Procházka CSc. MUDr. Ivo Procházka CSc. 22. 5. 2018

HIV pozitivita (zejména zjištěná, ale neléčená) omezuje zdravotníky při výkonu povolání operatéra a sálové sestry. Ambulantní práci může vykonávat.

Rukavice má zdravotník používat pro ochranu před infekcemi, sebe i pacientů, ale nikoliv před HIV, kde riziko přenosu přes kůži pochopitelně nehrozí. Před kontaktem s kůží pacienta by měl použít ještě dezinfekci, což je důležitější (to se týká například i podání ruky při pozdravu, na které si obvykle zdravotník rukavici nebere). Jedná se tedy zejména o přenos baktérií, který je možný kontaktem, jako jsou stafylokoky a streptokoky. S výjimkou osob s výrazně oslabenou kožní imunitou je přenos těchto nákaz vzácný. Ještě vzácnější jsou závažné zdravotní následky (ty obvykle souvisí s hlubokým poraněním a masivní bakteriální kontaminací). Kůže je vybavena poměrně výraznou kožní bariérou.

Většina odběrových setů je dnes uzpůsobena tak, aby nemohlo dojít k potřísnění zevní stěny zkumavky ani okolí biologickým materiálem.

Zdravotník, který dodržuje základní hygienická pravidla, by se vůbec neměl svou kůží dotýkat krvácejícího vpichu či rány pacienta (to samozřejmě nemusí stoprocentně platit pro poskytování první pomoci v terénu), protože by to ohrožovalo především jeho kontaktem s potenciálně infekční krví pacienta.

HIV se přenáší velmi nesnadno, takže základní hygienická opatření, která brání přenosům jiných nákaz, brání i přenosům HIV. Proto je přenos HIV omezen na nechráněný sexuální styk a injekční aplikaci drog nesterilní stříkačkou a jehlou. Pokud v tropické Africe dochází k přenosům HIV v tzv. zdravotnictví (často jde spíše o šamanské praktiky), tak se jedná o opakované použití zdravotnických nástrojů bez jakékoli dezinfekce či omytí.