Odchylka dní

Metody laboratorního testování se neliší. Co může být odlišné, jsou metody rychlých testů, některé reagují jen na protilátky (a nesledují antigen p 24) a metody slinných testů. Tam je tedy třeba se s poradcem o spolehlivosti dohodnout.
Doporučení Světové zdravotnické organizace je jednoznačné a platí od roku 2000 beze změn: Negativní HIV test je dostatečně spolehlivý po uplynutí tří měsíců od posledního rizika.
Doporučení některých zemí považují za dostatečnou spolehlivost testů po kratší době než ta tři měsíce od posledního rizika. Jistě to částečně závisí i na frekvenci HIV testování, která je ve Francii mnohem častější než u nás (ale třeba u nás je vyšší než v Polsku). Je tedy ve Francii mnohem pravděpodobnější. že případná vzácně nerozpoznaná HIV infekce bude zachycena poměrně brzy při dalším HIV testování.
Pokud dodržíte od posledního rizika jeden měsíc, tak se bude spolehlivost zachycení nákazy blížit 90%. To je sice hodně, ale ještě to nelze považovat za dostatečně spolehlivý výsledek. Po šesti týdnech se dostanete přibližně k 95% a po uplynutí dvou měsíců se už bude blížit 99%. Po třech měsících se tedy již blíží 100 %.
Záleží tedy i na rozhodnutí klienta. Jsou lidé, kteří považují za dostatečnou i pravděpodobnost zachycení kolem 90% za dostatečnou a pak tací, které neuklidní ani doba tří měsíců bez několika málo dní.
Ty dva dny tedy podstatně míru spolehlivosti neovlivní.
Pokud jde o to výrazné zpoždění protilátkové reakce (tedy období 2-3 měsíce od rizika), tak víme, co je nejčastěji způsobuje (např. souběžná infekce syfilidou a žloutenkou typu C), a tomu se snažíme v poradnách u hraniční lhůty spolehlivosti vyhnout.