Dobrý den,
měli jsme dnes negativní zážitek s lékařem na gastru, manželka je bohužel hiv+. V HIV centru jsme dostali doporučení navštívit gastro-ambulanci a podstoupit tam gastroskopické vyšetření žaludku (po kyselém jídle jí bolí žaludek). S doporučením šla manželka k obvodnímu lékaři, který vydal „Káčko“ s připojenou informací, že se jedná o hiv+ pacientku. Manželku jsem objednal telefonicky. Když přišel den vyšetření, sestřička obdržela u vstupních dveří „Káčko“, tedy doporučení k specialistovi. Následně pan doktor, řekl., že vyšetření není možné.., protože potřebuje čas na vydatnější desinfekci přístrojů. Manželku tak poslal domů... Podle mého laického názoru je to ale tak, že pan doktor nebo sestra musí desinfikovat nástroje po všech pacientech stejně důsledně. Není tomu tak? Zavolal dokonce k praktickému lékaři, ať manželku objedná zpět na specializované pracoviště, kde jí toto vyšetření provedou. Zkrátka, ztratili jsme pracovní den a vše bez užitku. Je možné s tím něco dělat? Je toto normální postup? Můj názor na věc je takový, že postarší, pan doktor dostal strach z „nákazy“ ať už vlastní nebo následných pacientů a chtěl se manželky „zbavit“. Jak jsem pochopil, je si dobře vědom toho, že po právní stránce s tím z finančních důvodů bude dělat jenom málokdo něco. Jak tedy prosím popsanou situaci vidíte? Děkuji na Váš čas.
Odpověděl(a):
JUDr. Jakub TOMŠEJ Ph.D. 11. 3. 2020
Dobrý den Pavle,
jde o protiprávní odmítnutí pacienta, které
(a) představuje diskriminaci na základě zdravotního postižení, za kterou lze požadovat minimálně omluvu, případně i náhradu ztraceného výdělku,
(b) představuje pochybení lékaře, které může řešit Česká lékařská komora jako disciplinární provinění,
(c) představuje pochybení poskytovatele zdravotních služeb/nemocnice, za které jim hrozí pokuta.
Jak píšete sám, každý pacient potenciálně může mít různá nediagnostikovaná infekční onemocnění a proto je povinností lékařů přistupovat ke každému stejně obezřetně.
Podobné situace nastávají u HIV pozitivních opakovaně a je dobré se proti nim ozvat, minimálně ze systémového hlediska. Upozorňuji ale, že získat jakoukoli finanční kompenzaci je přinejmenším velmi obtížné.
Pokud se rozhodnete věc dál řešit, doporučuji jako první věc sepsat stížnost přímo na danou ambulanci, popsat, co se stalo, a získat jejich vyjádření. Zapojení právníka v této fázi je kontraproduktivní - podle mých zkušeností pacientovi spíš upřímně řeknou, co se stalo, a budeme mít lepší důkazy k dalším krokům. Až Vám na stížnost odpoví, můžete mne kontaktovat (pravnik@aids-pomoc.cz) a jsem schopen Vám pomoci s dalšími kroky.
S pozdravem
J. Tomšej