On-line poradna
orgán ochrany veřejného zdraví 22. 6. 2022
Uživatel: Karel, Téma: HIV a zaměstnání - pro zaměstnavatele, kolegy v práci, personalisty
Dobrý den, pokud je mi zjištěna HIV+ může KHS nebo jiný orgán uvědomit zaměstnavatele o této skutečnosti? Chápu to tak, že by zaměstnavatel o tom neměl vůbec vědět a zaměstnanec informaci nemusí sdělit. Ale může legální cestou existovat nějaká skutečnost, kdy přesto informován zaměstnavatel je, i když jde o citlivý údaj? Např. práce ve státní správě nebo ve služebním poměru nebo v soukromém sektoru? Jako konkrétní případ by se mohlo jednat o zaměstnance nějakého úřadu. Pozn. na internetu jsem našel toto: "Pokud orgán ochrany veřejného zdraví nenařídí opak a pokud to zdravotní stav dovolí. Zaměstnavatel není o této skutečnosti informován."
Odpověděl: Martin Černý, 27. 6. 2022
Dobrý den, Karle.
Krajská hygienická stanice (resp. i jiné orgány, pakliže by byly oprávněny zpracovávat a uchovávat citlivý osobní údaj jako je informace o diagnóze HIV) je ve vztahu k informaci o diagnóze HIV vázána povinností mlčenlivosti (viz ust. § 51 zákona o zdravotních službách). Tuto informaci zaměstnavateli KHS nesděluje. Ani zaměstnanec nemá povinnost o své HIV pozitivitě zaměstnavatele informovat.
Ať už se jedná o pracovní poměr dle zákoníku práce, či např. o služební poměr dle zvláštních právních předpisů, zdravotní způsobilost k výkonu určitého povolání posuzuje poskytovatel pracovnělékařských služeb nebo registrující poskytovatel (praktický lékař) na základě pracovnělékařské prohlídky. K posouzení musí být vypracován lékařský posudek. Informace o HIV pozitivitě by měla být předána právě pouze samotnému lékaři (viz informační povinnost dle ust. § 53 odst. 1 písm. d) zákona o ochraně veřejného zdraví). Ani daný lékař zaměstnavateli informaci o HIV pozitivitě nesmí sdělit.
Co se týče Vámi citovaného úryvku, domnívám se, že byl převzat z komentáře k Metodickému návodu k řešení problematiky infekce HIV/AIDS v České republice (dostupné z: https://www.infekce.cz/zprava19-58.htm). Vámi vyňatý úryvek je však matoucí, jelikož není úplný. První z citovaných vět se totiž vztahuje k předchozí pasáži komentáře.
K tomu cituji samotný text komentovaného čl. 3 odst. 2 Metodického návodu k řešení problematiky infekce HIV/AIDS v České republice (dostupné z: https://www.mzcr.cz/wp-content/uploads/wepub/13122/36111/V%C4%9Bstn%C3%ADk%20MZ%20%C4%8CR%2010-2016.pdf):
„HIV pozitivní osoba může, pokud není omezena rozhodnutím orgánu ochrany veřejného zdraví a pokud to její klinický stav dovolí, vykonávat své dosavadní zaměstnání, navštěvovat školu, bydlet ve společné ubytovně apod. Zaměstnavatel, popř. vedení školy, nejsou o HIV pozitivitě této osoby informováni.“
Oprávnění orgánu veřejného zdraví k vydání rozhodnutí o omezení se tedy dle mého názoru může ojediněle vztahovat jen k možnosti vykonávat dosavadní zaměstnání / navštěvovat školu / bydlet na společné ubytovně / apod. Navíc musí takové rozhodnutí splňovat zákonné podmínky k jeho vydání.
Zákaz předání informace o HIV pozitivitě zaměstnance zaměstnavateli dle mého posouzení není předchozí větou citovaného úryvku ovlivněn. Předání informace o HIV pozitivitě zaměstnavateli by bylo v rozporu s právními předpisy.