Otěhotnění

Při snaze o těhotenství u HIV pozitivního muže nikdy nebude riziko přenosu HIV na ženu zcela nulové. Přenos na dítě (plod) pak přichází v úvahu jen v případě, že dojde k přenosu na ženu, ale těhotné ženy jsou na HIV u nás vždy vyšetřeny. Obvykle hladina viru v krvi koreluje s hladinou viru v ejakulátu, i když tomu tak nemusí být vždy.
Riziko přenosu na ženu od pozitivního muže lze výrazně snížit čtyřmi způsoby, které je vhodné kombinovat:
1) snížení virové nálože - to už zřejmě u Vás nastalo, máte opakovaně neměřitelnou virovou nálož (ta nula je jen slang, není to nula, ale hodnota je tak nízká, že už ji test není schopen zaznamenat, obvykle pod 20 kopií viru/ml).
2) Vyloučení jiné sexuálně přenosné choroby u obou partnerů
3) Otěhotnění směřovat na kontakt rodidel ženy s ejakulátem jen v období koncepčního optima = ovulace. Termín ovulace lze odhadnout několika způsoby. Určitě je spolehlivější ultrazvukové vyšetření u gynekologa než orientační test koupený v lékárně.
4) Promytí ejakulátu před umělým oplodněním. K tomu je již zapotřebí spolupráce centra asistované reprodukce. I když se nejedná o složitý výkon. Umožní odstranit z ejakulátu většinu případných volných virových částic i jiných buněk (včetně možných infikovaných bílých krvinek) než jsou spermie. Problémem může být sehnat pracoviště, které do toho bude ochotno jít.