Hezký den, podle mě o využití těchto antiretrovirotik se u nás málo ví, těžko říct jak o tom informovat lidi a mezi lidmi je tento přípravek asi málo známý i kvůli jeho ceně. O tomto přípravku jsem se dozvěděl až po několika dnech od rizik. pohl. styku na Vašich stránkách a na hlavní stránce taky není přímé upozornění na tento potenciální lék v prvních hodinách od možné nákazy.
Pak mě zaráží jeho cena, to není možné aby cena byla do 5000 kč? Na to, že v některých zemích je zdarma tak 20 tisíc u nás je šílená pálka, ta částka by mě seděla kdyby se příznaky u člověka projevili během prvních pár hodin a člověk mohl tak usoudit jestli tuto částku bude ochotný dát ale takto to uhradí asi jen 1 procento, jestli vůbec, z možných nakažených a HIV se bude u nás šířit víc.
Chtěl bych se zeptat jestli PEP je zatížen patentem a někdo na tom jen rýžuje nebo jestli cena opravdu odpovídá nákladům na výrobu?
Děkuji za případný komentář.
Odpověděl(a):
MUDr. Ivo Procházka CSc. 1. 2. 2016Ta cena je běžná cena těchto léků, které jsou chráněny patentem. Patent neodráží jen náklady na výrobu, ale především velké náklady na výzkum (ne každá molekula se nakonec ukáže úspěšná) a registraci léků. Přesto lze souhlasit, že farmaceutický průmysl patří mezi ekonomicky úspěšná odvětví.
Pouze v rozvojových zemích jsou povolena generika, jejichž cena je přibližně desetkrát nižší. Ukončení patentové ochrany u některých léků lze očekávat asi za 2-3 roky, takže pak by se mohla objevit levnější generika. Jedná se o stejné léky, které užívají i HIV pozitivní, těm je hradí pojišťovna. Tyto léky k účelům profylaxe jsou hrazeny z veřejných zdrojů ve všech zemích západní Evropy, dále pak ve Slovinsku a za určitých podmínek v Chorvatsku. Od Aše na východ je ale všude platí uživatelé (a jejich příjmy nejsou obvykle vyšší než u nás).
Myslím, že malá povědomost souvisí právě i s nízkou možností využití vzhledem k vysoké ceně.