PeP a negativní testy

Ten aktuální HIV test jen vypovídá o tom, že jste předtím nebyl HIV pozitivní a PEP tedy můžete v klidu užívat (pořád tam je ale to riziko nákazy v posledních třech týdnech před testem, které by se nemuselo ještě projevit).
Při nechráněné aktivní roli v análním styku s partnerem neznámého HIV stavu není jednoznačné doporučení, zda PEP užívat či ne. U Vás navíc byla nechráněná jen krátkou dobu a délka styku ovlivní pravděpodobnost nákazy podstatně.
Dalším důležitým faktorem je virová nálož partnera. Ale tu neznáme a asi nebudeme znát. Kdybyste náhodou zjistil, že muž je sice HIV pozitivní, ale je léčen a má neměřitelnou virovou nálož, pak by bylo možné PEP ukončit. Stejně tak asi nebudete vědět, jestli se Váš partner před týdnem nenakazil (a má tedy velmi vysokou virovou nálož).
Je-li PEP nasazen včas (což jakž takž byl, uvádí se, pokud možno do 48 hodin po styku), tak je po sexuálním riziku jeho účinnost velmi vysoká.
Sporná je ta dvojkombinace. Ta se hodí na PrEP, ale u PEP nejsou standardem. Při PEP by se buď měla dát trojkombinace nebo ho vůbec nenasazovat. PEP by neměl být lékem na úzkostnou poruchu, kdy se chceme pacienta nějak zbavit, ale racionální prevencí. (Připomíná to někdy matkami požadované nasazení antibiotik dětičkám, které mají rýmu, což je virové onemocnění, na které antibiotika nezabírají). Pokud by k nákaze došlo, tak při dvojkombinaci je vyšší riziko rozvoje resistence a její užití není tak vyzkoušené.