On-line poradna
Píchnutí jehlou 1. 5. 2017
Uživatel: Kateřina, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování
Dobrý den. Obracím se na Vás ohledně přenosu hiv a možné nákazy. Jsem zdravotní sestra, pracující v zubní ordinaci. Dne 10. 4 jsme měli menší operaci, kdy se nepozorností doktora stalo to, že jak jsem mu držela háky, pichnul mě šicí jehlou, která byla od krve pacienta, do hřbetu ruky. Jehla mi poranila kůži do krve i přes gumové chirurgické rukavice. Ten dej jsem šla jeste na odběry. Kazdopadne od včerejšího dne lezim v posteli, mam natekle krční uzliny až pod ucho, špatně se mi otáčí hlava, mam rýmu, celkovou slabost a slabě me bolí v krku. Jsem bez horečky. Mohlo by se jednat o primoinfekci? Je to přesně 19. Dní od případného nakažení. Děkuji
Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 2. 5. 2017
Vzhledem k riziku přenosu, které je při poranění od HIV pozitivního pacienta jehlou (mimo žílu) několik promile, není pravděpodobnost HIV nákazy vysoká.
Mezi základní projevy akutní HIV infekce patří několik dní trvající horečky (podobně jako u klasické chřipky) a zduřelé uzliny na více místech těla (takže překontrolujte si i jejich zduření v tříslech nebo podpaží). Zduření na krku odpovídá místnímu zánětu, nikoli celkové virémii.
Ty odběry v den poranění mají jen právní význam. Kdyby přece jen k nákaze došlo, tak budou důkazem toho, že v den poranění jste byla ještě HIV negativní. K vyloučení nákazy doporučuji test provést 2.-3. měsíc po poranění.
Ke zvážení by bylo v den poranění nasazení postexpoziční profylaxe, která ale má řadu vedlejších nežádoucích účinků a míra rizika nebyla příliš vysoká. Paradoxně pokud by pacient věděl, že je HIV pozitivní, tak by zřejmě byl i léčen, tedy málo infekční, a pak by ji nebylo třeba nasazovat.