Početí dítěte kdy partnerka je HIV pozitivní a partner zdraví

Doporučuji, aby partnerka zkonzultovala před plánovaným početím svůj zdravotní stav (imunitu) se svým ošetřujícím HIV specialistou. Pokud je léčena a její virová nálož je neměřitelná nebo velmi nízká, nemělo by otěhotnění nic bránit. Dále je vhodné, aby stanovila termín/y koncepčního optima, tedy své ovulace (lze to pomocí měření bazálních teplot, ovulačních testů, pomoci může i gynekolog). U partnera je vhodné vyšetřit jeho plodnost, tím se také vyloučí bakteriální zánět, případně ho lze vyšetřit na jiné sexuálně přenosné nemoci.
V uvedený ovulační termín lze zcela bez rizika zavést uměle ejakulát do rodidel ženy. Může to být v centru asistované reprodukce, kde mohou ejakulát promýt a dopravit ho až do děložní dutiny. Ale vcelku snadno to zvládnete sami doma stříkačkou, kdy ovšem je třeba ejakulát stříknout do pochvy k děložnímu čípku (ale ne dovnitř do čípku či dělohy, mohlo by dojít k šokové reakci !). Některá doporučení se nebrání ani přímému otěhotnění při souloži, pokud partnerka má dlouhodobě neměřitelnou virovou nálož a ani jeden v párů netrpí jinou sexuálně přenosnou chorobou. Riziko přenosu HIV bude jistě velmi nízké, ale zřejmě ne úplně nulové.
Je třeba počítat s tím, že na první pokud to nemusí hned vyjít a často je inseminaci třeba opakovat. Někdy se sice podaří otěhotnění hned napoprvé i v přírodě, leckdy i neplánovaně, ale častěji je třeba několik pokusů.