On-line poradna
pozdní diagnostika 13. 5. 2017
Uživatel: Michal, Téma: Poradna pro HIV+ a léčba HIV/AIDS
Dobrý den, zajímalo by mě, jestli ještě v dnešní době dochází v Česku k situacím, že je HIV infekce u někoho objevena až ve stadiu AIDS, například v souvislosti s hledáním příčin pacientových obtíží. A dále: existuje nějaký statisticky podložený odhad průměrné délky dožití pacientů s už rozvinutým AIDS u nás? Ptám se čistě ze zvědavosti. Děkuji.
Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 16. 5. 2017
Samozřejmě, pokud se podíváte do statistik, tak tam najdete počty osob, diagnostikovaných jako HIV pozitivní i počet lidí, u nichž byl diagnostikován AIDS. Pokud je diagnostikován AIDS, tak obvykle zdravotní potíže vedou k hospitalizaci a jsou jednoznačné, takže takový stav vede lékaře, kterým je obvykle infekcionista, k provedení HIV testu. Obvykle se jedná o osoby, které do té doby o své HIV infekci nevěděli, protože nešli na HIV testy. Jen malý podíl tvoří osoby, které sice o své nákaze věděli, ale neléčili se.
Nemáme české studie, ale celosvětově se uvádí, že včas diagnostikovaná HIV infekce průměrnou délku života ani jeho zdravotní kvalitu nijak nesnižuje. Zato u lidí, kteří překonají AIDS, i když jsou pak léčeni, může být průměrná délka života až o dvacet let kratší. Tento rozdíl souvisí s dlouhodobým poškozením imunity než bylo HIV diagnostikováno. Toto poškození třeba vede i k častějším nádorovým onemocněním. Také proto se dnes doporučuje zahájit léčbu hned po diagnóze a to i u osob s dosud dobrou imunitou. Není důvod se domnívat, že by tyto statistiky neplatily i u nás.