Předčasná léčba

S HIV protivirovou léčbou u mladých (a na druhou stranu i u starších) lidí se začíná obvykle o něco dříve než s léčbou mladých dospělých. Je pravda, že důležitějším údajem pro nasazení léčby je počet CD4+ buněk než samotná virová nálož. Ale obávám se, že při půlmiliónové virové náloži dojde brzy k poklesu CD4+ buněk také. Samozřejmě časné nasazení léčby má svá pro a proti (mezi ně třeba patří, že jednou nasazená léčba je vlastně doživotní užívání léků a léčebný režim je třeba velmi pečlivě dodržovat, takže to přece jen trochu komplikuje život). Na druhou stranu pro časné nasazení svědčí nedávné výsledky studie START, která prokázala menší výskyt nežádoucích zdravotních komplikací u včas léčených (i když v obou skupinách byly velmi nízké). Já jsem pro to, aby se na rozhodování o nasazení léčby podílel co nejvíce pacient, což samozřejmě znamená ho i dostatečně poučit, jaké výhody a nevýhody přináší včasné či odložené nasazení a jak má interpretovat hodnoty své imunity. Vím, že to pacienta moc nemusí zajímat, ale lékař je někdy při úvaze o léčbě limitován omezeními zdravotními pojišťovnami (třeba omezením nárůstu preskripce), ale ta se v případě HIV (kdy pacientů výrazně přibývá a jen minimálně ubývá) obvykle dají snadno zdůvodnit.
Na studii nárok není. Člověk k zařazení do ní musí splňovat kritéria daná výzkumným programem. Ale určitě se můžete lékaře ptát, zda neexistuje vhodná studie, do níž by Váš syn mohl být zařazen.
Správně sice píšete, že léčba sníží i infekčnost Vašeho syna, ale to se příliš netýká běžných společenských situací (do nichž se dostane při kontaktu s Vámi či spolužáky), kdy je i tak nulová.