phone_in_talk Anonymní nonstop linka pomoci

Přenášení různých infekcí mezi hiv+ a hiv- osobami

MickyLouda 21. 6. 2019
Dobrý den, manželka je hiv+, já hiv-., nějaký měsíc je pod léčbou. Necelé dva měsíce zpět, měla stěry na gynekologii s pozitivitou na Staphylococcus aureus, nasazen Furolin. Já měl stěry až dva týdny zpět a tatáž bakterie, začal jsem pojídat antibiotika včera. Před touhle atb kůrou byla zase nalezena jiná bakterie, název už neznám - a podobný scénář. Přijde mně to tak, že tím, jak má manželka oslabený organismus cca 250cd4+, před léčbou., tak v těle namnoží bakterie, všeho druhu, které následně nakazí i mě. Celý život jsem měl snad jediné atb a nyní pojídám antibiotika jako lentylky. A scénář je vždy stejný. První něco dostane manželka, následně já. Co s tím dělat? A ještě by mě zajímalo konkrétně k této bakterii Staphylococcus aureus. Měli by jít na test i rodiče, u kterých jsme také často na návštěvě.., zda nejsou na tuhle bakterii pozitivní? Slyšel jsem totiž, že pro staré lidi je zvlášť nepříjemná? A ještě... Neměla by manželka znova dostat antibiotika proti Staphylococcus aureus? Aby to nebylo tak, že v mezičase se nakazila zpět zase ona a budem hrát bakteriální/antibiotikový ping-pong, dokud ta bakterie nebude rezistentní snad na všechna známá antibiotika :D Děkuji předem za objasnění.
Odpověděl(a):
MUDr. Milan ZLÁMAL 30. 6. 2019

dobry den.

Bakterie Stafylococcus auures neni az tak vyjimecna. Vyskytuje se casto jako bezna kozni a sliznicni bakterie. Takzvana kolonizace ( bydli na nas ale nemusi delat obtize).

Je otazkou zda je puvodcem obtizi Vasi manzelky.

S HIv pozitivitou ani nejspis nesouvisi.

Jiste neni nutno vysetrovat rodinu ci pribuzne kdyz nemaji obtize.

To, zda a jak lecit je na osetrujicim Lekari.

Samozrejme u starsich a nemocnych osob muze vyvolat zivot ohrozujici onemocneni.

V pripade, ze se stane multirezistentni/ naprijlad naduzivanim antibiotik/ tuv MRSA, pote muze byt obtizne ji i lecit v pripade ze je to nutne.

S pozdravem MZ