Prenos

Dá se říci, že pravděpodobnost přenosu HIV je malá. I v těch nejrizikovějších případech je vždy větší šance se nenakazit než riziko, že dojde k nákaze při rizikovém styku. Používám obvykle přirovnání k ruské ruletě. Vždy je větší šance (1:6 nebo 1:8), že zmáčknete kohoutek a náboj v komoře nebude ostrý. Kdyby lidé nesouložili pravidelně, ale jen jako většina živočichů jen v období říje, tak by asi virus HIV neměl šanci se tak rozšířit.
Nicméně ta uváděná rozmezí mi připadají trochu nepřesná. Pokud se bude jednat o nechráněný styk s dobře léčenou HIV pozitivní osobou, tak i ta dolní hranice rizika bude zřejmě ještě nižší, protože dojde ke snížení její virové nálože.
Naopak při styku s čerstvě nakaženou osobou (a tedy mající vysokou virovou nálož) bude ta horní hranice při vaginální souloži pro přenos od HIV pozitivní ženy na muže nepochybně vyšší než jen 0,14%. Styk ženy a muže může být vaginální, orální, anální (a jiné) s odlišnou mírou rizika. Předpokládám, že pokud tedy článek hovoří o styku ženy a muže, tak se jedná o styk vaginální. Ale ani pak se nedostáváme v horních hranicích na to předpokládané dvojnásobné riziko pro přenos z muže na ženu (uváděné riziko tomu odpovídá jen u dolní hranice).
Samozřejmě podobné rozdíly platí i pro anální sex, který je vždy rizikovější, ať již půjde o styk heterosexuální nebo homosexuální. Takže kolonka muž s mužem je zavádějící, protože dva muži nemusí (a často ani nemají) mít anální sex, naopak heterosexuálové takovou praktiku občas také používají. A riziko je samozřejmě odlišné podle toho, ve které jste roli.
Naopak riziko přenosu HIV při orálním sexu (pokud nedojde k ejakulaci do úst nebo přenosu či přítomnosti jiné sexuálně přenosné choroby) je velmi nízké.