Přenos HIV krví

Váš dotaz mi připomněl událost, k níž došlo na olympijských hrách před 28 lety. Skokan do vody, olympijský vítěz Greg Louganis si při skoku rozbil o prkno hlavu a jeho rána dost krvácela. Do té doby nebyla známa jeho HIV pozitivita (tehdy ještě nebyla léčba, takže měl zřejmě i vyšší virovou nálož). Bál se, že jeho krví v bazénu by se mohli další závodníci infikovat a proto svůj HIV status prozradil. Až odborníci mu (a dalším závodníkům) vysvětlili, že po zředění krve nemůže k přenosu dojít (podobně také nemůže žena otěhotnět, pokud se koupe ve vodě, do níž někdo předtím ejakuloval). K tomu, aby nějaké riziko existovalo, by se musela infekční tekutina rovnou dostat do úst, spojivky.
Takže pokud by Váš kamarád měl tepenné krvácení, Vy byste z vyděšení měl otevřená ústa a jeho krev Vám do nich stříkla, tak by nějaké riziko bylo. Ale určitě ne z kapky krve ve vodě, která se Vám dostala do úst (či jinam).
Bylo by vhodné vše zkonzultovat se svým psychiatrem či psychologem, aby Vás uklidnili (zhoršení obsedantně kompulzivní poruchy může nastat prakticky po jakémkoli podnětu, kterému by ostatní lidé nevěnovali pozornost).
Pokud bylo někdy i reálné riziko (tedy nechráněná soulož) a ještě nebylo pokryto testem, tak by bylo vhodné nechat se otestovat. V takovém případě určitě dodržte interval tří měsíců od posledního rizika (a případně od této události), kdy lze negativní výsledek testu považovat za spolehlivý. Předčasné testování by jen zhoršovalo Vaši úzkostnou poruchu.
Ani úzkostné reakce nebývají stereotypní. Známe úzkostné lidi, kteří nikdy rizikový sex nemají, ale i takové, kteří se úzkostně obávají nereálného rizika přenosu HIV při polibku a zároveň podceňují mnohem reálnější riziko při nechráněné souloži (protože k ní došlo se "slušnou" partnerkou).