On-line poradna
Přenos Hiv při orálním sexu 8. 2. 2022
Uživatel: Anonym, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování
Dobrý den, 30.11 jsem měl rizikový styk s prostitkou - jednalo se o nechráněni vzájemný orální styk. Od toho data jsem byl 5x darovat krevní plasmu v intervalu 14 dní.Mohu již po tolika odběr předpokládat, že jsem HIV negativní? Nemáte prosím nějaké informací, kdy na Plasmě jsou schopni odhalit HIv? Doporučil by jste mi případně odběry pro jistotu přerušit a dojít si k Vam na oficiální test? Samozrejmne bych nerad kohokoliv ohrozil o možné nákaze při orálním sexu jsem se dozvěděl před pár dny. Do této chvíle jsem si naivně myslel, že mne se takové věci netýkají. Předem děkuji za odpověď.
Odpověděl: Július Szabó, 9. 2. 2022
Dobrý den, transfuzní centra ani centra pro darování plasmy, případně jiných tkání nejsou určena k tomu, abyste si v nich dělal testy na HIV a další pohlavně přenosné nemoci s vidinou toho mít výsledek dříve, než jinde. Opatření zabraňující přenosu jakékoliv infekce z dárce na příjemce tvoří několik neoddělitelných částí. Z nich nejdůležitější je osobní zodpovědnost dárce a dodržení, resp. pravdivé zodpovězení předodběrového dotazníku a tzv. sebevyloučení z darování. Jedním ze základních pravidel je nedarovat krev nebo jinou tkáň v případě, že jste měl riziko - odstup od rizika a jejich výčet vám vždy sdělí v transfuzním centru nebo jsou uvedeny v dotazníku, obvykle bývá až 6 měsíců.
Pokud si tedy myslíte, že jste měl nějaké riziko, rozhodně není dobrý nápad jít datovat krev nebo plasmu dříve než za 3 měsíce od tohoto rizika.
Stejně jako u "běžného" testování, používají se při testování krve a plasmy na HIV v ČR testy 4. generace, jejich dostatečně spolehlivý výsledek je vždy nejdříve po 3 měsících od rizika.
Nicméně je nutné také dodat, že orální styk představuje tzv. bezpečnější sex a riziko přenosu HIV je velmi nízké. Rozhodně ale může dojít k přenosu jiných infekcí, např. syfilis, kapavky, chlamydií a dalších.