On-line poradna
Přenos jehlou 16. 3. 2016
Uživatel: fanda, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování
Dobrý den.Četl jsem zde dotazy od lidí a jedné věci nerozumím.Navazuji na dotaz 15.6.2015 od Blanky. Ta se bála,že by se nakazila při odběru krve,kdyby jí nevyměnili jehlu.Takovému případu moc nevěřím,ale kdyby přeci jen.Bylo jí odpovězeno,že v tomto případě nákaza není možná.Jak tomu mám rozumět?Jako,že když se krev jen odebírá,tak nemůže případně ta infikovaná z jehly vniknout do žíly?Nebo,že je jí v té jehle tak málo pro nákazu.Pokud by šlo o odběr krve na přítomnost viru HIV a byla by použita jehla od předchozího pacienta s obsahem infikované krve.Musel by přece laboratorní test odhalit přítomnost viru HIV i ve vzorku dalšího pacienta.Myslím to jako,že by se ta krev z jehly s obsahem HIV dostala do zkumavky,tam se smíchala se zdravou krví.Pak by pacientovi oznámili vlastně falešně pozitivní nález. Nebo se HIV nedá rozpoznat z tak malého množství,jako je obsah injekční jehly?
Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 17. 3. 2016
Psal jsem, že nejpravděpodobnější vysvětlení použití jehly po předchozím pacientovi by bylo úmyslné zanedbání. I přitom jak by takový jev byl vzácný, tak předpokládat, že by došlo k použití jehly omylem, by bylo ještě vzácnější.
Riziko nákazy bylo spočítáno při poranění ošetřujícího personálu o použitou jehlu, s níž krátce předtím byla aplikována injekce HIV pozitivnímu pacientovi. Riziko bylo vyčísleno na několik promile v případě, že se jedná o neléčeného pacienta.
Takže spojením dvou nepravděpodobných jevů dostanete skutečně vysoce nepravděpodobný jev (matematicky se ta pravděpodobnost násobí).
Samozřejmě tyto předpoklady se týkají situací, kdy obsah jehly nebo stříkačky neaplikujete do žíly (což se týká i odběrů).
Případné smíchání miniaturní HIV pozitivní kapky krve ke vzorku odebrané krve by nemuselo jednoznačně vést k diagnóze HIV. Nicméně i pokud by z nějakých důvodů došlo k falešně pozitivní diagnóze HIV (takový případ u nás není znám), tak samozřejmě podezření na tuto skutečnost by vzniklo při negativním výsledku vyšetření virové nálože, které vždy následuje při prvním vyšetření v HIV centru.
To zdůrazňujeme i HIV pozitivním, kteří někdy mají problém svou diagnózu přijmout. Není je třeba znovu testovat. Jejich diagnózu potvrdí nenulový výsledek virové nálože v HIV centru.