phone_in_talk Anonymní nonstop linka pomoci

Přenos kapkou krve

Linda 14. 7. 2021
Dobrý den, namátkově jsem prošla několik dotazů o riziku přenosu. Zajímalo by mě, jaké je riziko pro zdravotníka, pokud by se mu do oka dostalo malé nebo nepatrné množství krve od hiv+ pacienta (když pacient poměrně krvácí z ran po extrakci zubů a prsknul by). Dalo by se říci, že pro dané množství krve je riziko přenosu tímto způsobem téměř/úplně nulové? Ptám se jen pro klidné svědomí. Případně ocením i odkaz na jiný zdroj informací. *Jsem si vědoma, že u infekčních pacientů se doporučuje krom jiného i ochrana očí. Jestliže je tato otázka již někde zodpovězena, omlouvám se za její opakování. Předem děkuji za odpověď.
Odpověděl(a):
Július SZABÓ 15. 7. 2021

Dobrý den, správná zdravotnická praxe předpokládá správné užívání OOP. U pacientů, kteří vykašlávají krev, nebo se to dá předpokládat, je nutné používat OOP očí či obličeje - např. brýle, štít apod.

Postup v případě mimořádné události - potřísnění, zasažení očí ad. krví či jinými tělesnými tekutinami, jsou zcela jistě ve vašem zdravotnickém zařízení ošetření v provozním řádu a dalších směrnicích.

Zasažení očí krví HIV+ pacienta s dostatečnou virovou náloží jistě představuje možné riziko přenosu HIV.