On-line poradna
přenos v ordinaci 23. 5. 2017
Uživatel: Vik, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování
Dobrý den, mám dotaz. Studuju zubní lékařství a dnes se nám stala taková nehoda. Měli jsme na spolužákovi vyzkoušet základní vyšetření. Nejprve jsem vyšetřoval já jeho potom on mě, zkoušeli jsme pbi index takže u obou po sondáží z dásně trochu tekla krev. Problém je v tom, že jak jsme uklízely všimli jsme si dvou zaschlých skvrn od krve na držadle stolu a určitě to nebylo ani od jednoho z nás. Tzn. Že po dobu našeho vyšetřování jsme pořád s tímto držadlem manipulovali a potom jsme sahali tomu druhému do úst. Nikdo to s námi už nechtěl řešit. Vím, že před námi v křesle nikdo minimálně půl hodiny neseděl. Je možné, kdyby to byla infikovaná krev, aby virus hiv přežil půl hodiny na vzduchu? Jsem z toho špatný a vůbec nechápu, proč nám stůl a křeslo před naší prací tak jako vždycky nepřipravili. Popr. Máme se zajímat o PeP?
Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 23. 5. 2017
Studenti zubního i všeobecného lékařství by měli vědět, že virus HIV se ničí zaschnutím (a samozřejmě i předchozími osmotickými procesy). Takže zkuste přemýšlet, jestli té krve tam bylo alespoň několik deci nebo se smíchala s fyziologickým roztokem v podobném množství a dostatečném poměru, aby nezaschnula a virus v ní mohl přežít. Ale i kdyby to tak bylo (což pochybuji), tak při přenosu HIV by muselo dojít k proniknutí krve (či jiné tělesné tekutiny) do Vašeho oběhu.
Určitě je v takové situaci reálnější riziko přenosu žloutenek nebo bakteriální sepse než přenos HIV. A myslím, že riziko, že byste do týdne zemřeli na bakteriální sepsi je mnohem hrozivější než nákaza HIV. A je bohužel i méně absurdní.