Prep

Lze říci, že při správném užívání je spolehlivost PrEP vyšší než při užívání kondomu. Zatímco pravděpodobnost selhání kondomu se pohybuje od několika promile až po několik procent (záleží na zkušenosti), tak při správném užívání PrEP se pohybuje maximálně v řádu desetin promile. Obecně lze říci, že při spolknutí pilulky uděláte méně chyb než při nasazení kondomu.
Hlavní problém při PrEPu (podobně jako u kondomu) je nepravidelné a nesprávné užívání. K tomu častěji dochází u nepravidelných uživatelů (tzv. on demand). Rizikové je i nasazení PrEP, pokud je již člověk HIV čerstvě infikován, k čemuž také spíše dochází u nepravidelných uživatelů. Hrozí pak riziko rozvoje resistence.
Ano, PrEP chrání i před ejakulací od HIV pozitivní osoby, jejíž virová nálož není neměřitelná. Diskuse se vedou o spolehlivosti PrEP při injekčním užívání drog, kde nemusí fungovat tak spolehlivě (i když se zdá, že spíše ano).
Případné selhání kondomu u mužů v pasivní roli (bottom) má riziko v tom, že se hůře odhalí (ten aktivní (top) ho spíše cítí), takže ti jsou pro PrEP vhodnými kandidáty. Vedle nich to jsou především HIV negativní uživatelé chemsexu.
Samozřejmě PrEP by neměl být užíván místo kondomu, ale spíše jako pojistka ke kondomu, protože při nechráněném styku hrozí riziko přenosu i dalších infekcí, před kterými již PrEP nechrání.