PreP nežádoucí účinky?

Postexpoziční profylaxe (PEP) není totéž co preexpoziční profylaxe (PrEP). Pokud je zaměníte (tedy berete PrEP místo PEP), tak v případě nákazy HIV hrozí velké riziko rozvoje resistence.
Při postexpoziční profylaxi má být podávána kompletní kombinace protivirových léků. V takovém případě při včasném podání (což do 40 hodin je splněno) je po sexuálním riziku pravděpodobnost nákazy minimální.
Jak je to s účinností v případě užití pouze dvou preparátů při PEP není přesně zmapováno (nejde o doporučený postup). Někteří lékaři podávají dva preparáty tehdy, kdy riziko nákazy je minimální a pacient přesto na užití PEP trvá. Pak je ovšem PEP podáván spíše jako lék proti úzkosti než jako reálná prevence nákazy. Jindy je důvodem i vyšší cena originálních antivirotik (tablety pro PrEP jsou generika a tedy i levnější).
Obecně při užití postexpoziční profylaxe je riziko vedlejších účinků vyšší než v případě užití stejných léků při léčbě HIV pozitivních osob. Vysvětluje se to právě psychologickými vlivy, zejména úzkostmi. Jediné příznaky čerstvé HIV infekce (které se ovšem nemusí objevit) je horečnaté onemocnění připomínající chřipku.