On-line poradna
Pro pana doktora Prochazku 2. 8. 2016
Uživatel: Milan, Téma: Způsoby přenosu HIV a příznaky infekce HIV, rizikové chování
Dekuji, a ptal jsem se i sveho lekare v centru a tem mi rekl, ze ta horecka ani zdaleka pry nemusi byt ( uz takovych par pripadu videl i s projevem viditelne primoinfekce). Ja osobne jsem taky nemel zadnou horecku, ale spousty dalsich projevu a to hlavne masivni nocni i denni poceni i bez horecky. Klidne presunte
Odpověděl: MUDr. Ivo Procházka CSc., 3. 8. 2016
Asi třetina nakažených žádné projevy akutní HIV infekce (nebo příznaky, které by se tak daly s velkou pravděpodobností označit) vůbec neuvádí.
Samozřejmě je rozdíl, pokud máte na základě určitých příznaků učinit diagnózu a pokud diagnózu již znáte a vyptáváte se na potíže. Jestliže si HIV pozitivní s pokročilou poruchou imunity bude stěžovat na průjmy, tak to asi budete považovat za projev jeho choroby (také to tak být ale nemusí), na druhou stranu určitě nebudete každému člověku, který má průjem, doporučovat hned HIV test.
Pokud nejsou zřetelné projevy akutní HIV infekce (tedy stav, kdy je velmi vysoká virová nálož), tak není podstatný rozdíl, jestli je diagnóza stanovena o měsíc dříve nebo později. Stále je dost času, aby diagnóza byla stanovena včas. Prakticky vždy o včasné diagnóze hovoříme, pokud je stanovena do roka od nákazy, ale často i později.
Existují lékaři (zejména s malou klinickou zkušeností), kteří jsou schopni v případě podezření na HIV nákazu radit, aby se dotyčný testoval třeba 2x týdně po dobu tří, někdy i šesti měsíců (zejména pokud si testy hradí sám). Já takové doporučení považuji za chybné a dokonce může způsobit tzv. iatrogenní (zdravotnictvím způsobené) pravděpodobné poškození pacienta, protože u něj může způsobit těžkou úzkostnou poruchu nebo alespoň protrahovanou stresovou reakci.