phone_in_talk Anonymní nonstop linka pomoci

Rakovina

Jiří 18. 10. 2017
Dobrý den, rád bych se zeptal jaký je vztah mezi pravděpodobností vzniku rakoviny a účinně léčenou hiv pozitivitou. Na jedné straně se uvádí, že u včas a úspěšně léčených hiv pozitivních u kterých se trvale udržuje virová suprese a CD4+ buňky jsou na optimální úrovni (řekněme minimálně 700) tak že u těchto jedinců se na zdraví jejich hiv pozitivita více méně neprojevuje, na druhou stranu jsem se dočetl, že vyšší riziko vzniku rakoviny je u hiv pozitvních vždy.... Jak to tedy je? Jaký je Váš názor. Děkuji za odpověď. Jiří
Odpověděl(a):
MUDr. Ivo Procházka CSc. MUDr. Ivo Procházka CSc. 19. 10. 2017

Je to zatím jen předpoklad, ale se zavedením okamžité léčby (tedy ihned po diagnostikování) se očekává, že stabilizace imunity a zmenšení zánětlivých procesů povede i k poklesu počtu případů zhoubných nádorů u HIV pozitivních.

Vyhodnocení ale není tak jednoduché, protože například u HIV pozitivních je častější i jiný výrazný onkogenní faktor - nikotinismus. V USA kouří 30% průměrné populace, ale 60% HIV pozitivních (a u Čechů to nebude o moc odlišné). Podobně i kouření marihuany výrazně zvyšuje riziko nádorového bujení (dokonce ještě více než nikotinu).

Jinak i dnes existuje nádor, který je poměrně častý a u HIV pozitivních je jeho výskyt spíše o trochu nižší než v populaci. Je to rakovina prostaty. Existuje hypotéza, která to vysvětluje souvislostí rakoviny prostaty s méně častými ejakulacemi. A HIV pozitivní jsou lidé často dosti sexuálně aktivní (také proto se zřejmě nakazili HIV).